środa, 10 listopada 2010

Nowości KDE SC 4.6 cz. 4 - KSnaphot

Kilka postów temu pisałem o nowej funkcji jaka ma trafić do domyślnego programu KDE tworzącego zrzuty ekranowe. Okazuje się, że funkcja Free Region, która będzie odpowiadać za tworzenie obrazów z nieregularnymi krawędziami nie będzie jedyną nowością KSnapshot.

Autor programu, Pau Garcia Quiles, zastanawiał się nad możliwością utworzenia funkcji pozwalającej wysłać stworzony rzut emailem, wydrukować go lub umieścić w serwisach internetowych bez użycia dodatkowych aplikacji. Okazało się, że rozwiązanie problemu jest w zasięgu ręki, ponieważ niektóre programu KDE Sc korzystają już z analogicznych funkcji dostarczanych za pomocą pluginów KIPI. Mowa tu o takich aplikacjach jak Digikam i Gwenview dla których te wtyczki zostały stworzone.


Pau przyznaje, że zaimplementowanie tych pluginów nie tylko ułatwiło dość trudną pracę nad pisaniem własnych rozwiązań, ale także pozwoliło na dodanie dodatkowych funkcji, których autor wcale nie miał w planach, a które okazały się bardzo interesujące. KIPI Plugins nie tylko potrafią wysłać nasz zrzut na jeden z wielu serwisów internetowych oraz wydrukowanie, lecz także daje możliwość wywołania zainstalowanego programu, który uruchomi się z naszym obrazkiem ekranowym, np. w GIMPie w celu dalszej obróbki, co znacznie zaoszczędza czas potrzebny na szukanie pliku w folderach.

Osobiście jestem bardzo zainteresowany tą funkcją. Na blogu często zamieszczam zrzuty, które hostuję z albumu Picasa, teraz cała operację będę mógł przeprowadzić bez pośrednictwa przeglądarki i wyszukiwania plików zrzutów w dokumentach.

Więcej informacji:

http://www.elpauer.org/?p=509

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo