środa, 17 listopada 2010

Nowości KDE SC 4.6 cz. 7 - Marble Globe będzie jeszcze bardziej 3D

Marble Globe to niesamowity program. W zamierzeniu miała to być aplikacja edukacyjna zastępująca nam atlas z mapami i globus na ich cyfrową wersję i jak żaden inny program tego typu łączy ze sobą efektywność z efektownymi pokazami. Marble ustępuje zresztą swoimi walorami największemu konkurentowi, czyli Google Earth. Jednak różnica pomiędzy tymi programami powoli zaczyna się zacierać i otwarto-źródłowe Marble z każdym wydaniem zaczyna być coraz bardziej użytecznym narzędziem.

Marble Globe ma zresztą tę przewagę, że powstaje już jego wersja na urządzenia mobilne. Każdy więc na swoim smartfonie będzie mógł wkrótce wyświetlić trójwymiarowy świat na ekranach tych urządzeń. W połączeniu z opracowywanym wyznaczaniem tras może okazać się prawdziwym hitem i podbić w rankingu takie projekty jak MeeGo i Plasma Mobile.Ostatnio ukazała się informacja, że wraz z nowym KDE SC desktopowa wersja tego programu może zyskać możliwość oglądania trójwymiarowych wersji dostępnych w programie map. Całość ma się opierać o obsługę OpenGL, więc raczej nie będzie dostępne dla osób, których karty graficzne i ich sterowniki takiego wsparcia nie posiadają. Dla nich będą dostępne tylko widoki 2D.


Jednak to co pokazali już deweloperzy znacznie zmniejsza przepaść jaka dzieli Marble Globe od googlowego odpowiednika. Dodatkowa funkcja funkcja pozwala na wirtualny lot nad wybranymi mapami, na których linie określające nierówności terenu zostały zastąpione wypukłościami.

Autorzy mają nadzieję zakończyć pracę jeszcze przed zamrożeniem KDE SC 4.6, aby nie utrudnić dokonania zmian w swoich projektach deweloperom, którzy korzystają z bibliotek Marble w swoich programach i plasmoidach.

Marble będzie jednym z programów, któremu poświęcono sporo czasu i pracy w zbliżającym się nowym wydaniu KDE SC. Wkrótce zresztą poświęcę mu jeszcze trochę miejsca opisując dalsze zmiany.

Więcej informacji:
http://shentey.wordpress.com/
=-=-=-=-=
Powered by Blogilo