piątek, 26 listopada 2010

Nowości KDE SC 4.7 cz. 1 - Usuwanie programów

W czasach kiedy dystrybucje są coraz bardziej skonfigurowane powstaje sytuacja, w której użytkownik zamiast poszukiwać jakiego oprogramowania jeszcze mu brakuje, zmuszony jest do przejrzenia tego czym już go dystrybutor uraczył, a co jest mu kompletnie niepotrzebne. W związku z tym więcej czasu spędzamy na usuwaniu niepotrzebnych programów niż instalacji nowych, a nie jest to proste zważywszy na dużą listę pakietów jaką musimy przejrzeć zanim znajdziemy naszą niechcianą pozycję.
Nowy projekt deweloperów KDE zakłada dodanie nowego przycisku do menu Kickoff odkrywającego się po kliknięciu prawym klawiszem myszy. Tuż obok funkcji : Dodaj do Pulpitu, Dodaj do panelu i Dodaj do ulubionych, pojawi się nowe działanie - Uninstall.

Wbrew pozorom funkcja nie będzie służyła do bezpośredniego usuwania programów. Jej zadaniem jest zakolejkowanie wybranych przez nas programów w programie KPackageKit. Po wykonaniu tego działania na aktywatorze, któregoś z programów (albo kilku z nich), po ponownym uruchomieniu KPackageKit ujrzymy już gotową listę pozycji do usunięcia. Według mnie jest to dość znaczne ułatwienie nawet jeśli zmiana wydaje się jako drobna.

Czytając tytuł powyższego posta, zapewne niejedna osoba jest zdziwiona. Niestety dzisiejsza nowość nie została jeszcze w pełni zaakceptowana, więc piszę o niej niejako na wyrost. W tej chwili pomysł znajduje się w stanie rewizji do następnego wydania KDE SC oznaczonego numerem 4.7.

Więcej informacji:
http://dantti.wordpress.com/

=-=-=-=-= 
Powered by Blogilo