wtorek, 9 listopada 2010

Nowości w KDE SC 4.6 cz.3 - Działania Pulpitu

Fot. Ivan Cukić
Działania Pulpitu (Activity) to jeden z najbardziej oryginalnych wynalazków KDE. W nowym wydaniu oznaczonym numerem 4.6 mamy szansę przekonać się, że wirtualne pulpity odejdą niedługo w niepamięć, a ich miejsce zastąpią właśnie Aktywności, których możliwości znacznie wykraczają poza to co oferuje nam kilka takich samych pulpitów z identycznymi zadaniami.
Jak wspomniałem wcześniej Działania pojawiły się już jakiś czas temu, jednak dość toporny system ZUI (Zoomable User Inteface), który opisałem w jednym z moich starszych postów. System ten pozwalał już na ustawienie kilku aktywności z różnym zakresem działań ale charakteryzował się wolnym działaniem i niestabilnością, w związku z czym nadal przegrywał z wirtualnymi pulpitami.

Nadzieja pojawiła się wraz z wydaniem Plasma Netbook, który oferował dwa dodatkowe rodzaje Aktywności co znacznie poszerzało możliwości tego rodzaju budowania indywidualnej przestrzeni roboczej. W KDE SC 4.5 zawitał też nowy Menedżer dodawania aktywności, który zastąpił wysłużony ZUI prostotą obsługi. Niestety nadal tworzenie w ten sposób własnych pulpitów nie było za bardzo interesujące i przegrywało z prostym systemem wirtualnych pulpitów.

Następne wydanie KDE SC ma szanse zrewolucjonizować system Aktywności na tyle, że staną się bardziej ciekawe dla przeciętnego użytkownika. Ostatnio na łamach swojego bloga kilka ciekawych informacji przedstawił Ivan Cukić, który pracuje nad wizualną częścią tego systemu. Pierwszą zmianą ma być zastąpienie kded i nepomuk service przez jedno narzędzie kactivitymanagerd (KDE ActivityManager Daemon). Ma to ułatwić obsługę tych modułów i lepszą współpracę z dbus.

Fot. Ivan Cukić

Najwięcej miejsca poświęcono jednak wyglądowi i możliwościom konfiguracyjnym. Obecnie Menedżer dodawania Aktywności pozwala jedynie na dodanie nowego Działania i wybrania jego rodzaju spośród dostępnych w systemie. Aby zmienić nazwę dla naszego działania trzeba już się udać do Ustawień Pulpitu, gdzie znajduje się odpowiednia opcja. Jest to dość niekonsekwentne. W nowym wydaniu zmianie uległ wygląd Identicons. Dodano do nich także opcję konfiguracji, gdzie można samemu ustawić własne preferencje jak: wygląd ikony i nazwa Aktywności. Tym razem wszystkie te opcje znajdą się już w panelu Menedżera Aktywności.


Fot. Ivan Cukić

Dostępna w menedżerze opcja dodawania nowej aktywności także została uzupełniona o nowe opcje. Obok możliwości sklonowania aktualnego Działania będziemy mogli dodać pusty pulpit i na jego podstawie dodawać poszczególne jego elementy. Zastosowano także Listę dostępnych rodzajów szablonów Aktywności ( np. Widok Katalogu, lub netbookowe Wyszukaj i Uruchom oraz Newspaper). System szablonów jest jeszcze rozbudowywany i być może wkrótce ukaże się więcej informacji na jego temat. Ja mam nadzieję, że użytkownik będzie miał większy wpływ na modyfikację dostępnych szablonów, dzięki czemu będzie je łatwiej dostosować do wymagań użytkownika. Warto wspomnieć, że oprócz dodawania nowych Aktywności Menedżer zostanie zaopatrzony także w przycisk pozwalający na uruchomienie Menedżera dodawania nowych elementów interfejsu, czyli plasmoidów. Bardzo niewiele mówi się o bardziej intuicyjnym sposobie przełączania pomiędzy aktywnościami. Obecny w systemie plasmoid Pasek Aktywności jest w tej chwili mało wygodny w porównaniu do Pagera, który służy do przełączania pomiędzy wirtualnymi pulpitami.

Fot. Ivan Cukić

Oprócz wizualnych zmian warto wspomnieć o innych cechach, które będą dostępne za pośrednictwem Aktywności. System Aktywności lepiej od wirtualnych pulpitów rozwiązuje sposób zarządzania oknami otwartych programów. O tym jakie okno ma być widoczne w każdej z utworzonych przez nas Aktywności określimy w ustawieniach okna dostępnych pod prawym przyciskiem myszy na dekoracji okna. Sposób ten będzie działać podobnie do analogicznego rozwiązania w przypadku przypisania okna do wirtualnego pulpitu. Rożnica będzie polegała na tym, że każde okno programu w innej Aktywności będzie posiadało oddzielną sesję. Nie będzie ona jednak dotyczyła zmian wprowadzonych np. w plikach. Na przykład zmiany w dokumencie będą zapisane we wszystkich otwartych oknach danego programu jednak zamknięcie go na ekranie jednej aktywności nie spowoduje jego zamknięcia w innej dzięki czemu możemy do niego wrócić po prostu przełączając się do drugiej aktywności. Myślę, że te moje pokręcone tłumaczenie najlepiej zobrazuje filmik nakręcony przez Chani, która opracowuję tę opcję:


Podsumowując - myślę, że deweloperzy KDE znów zaskoczą nas ciekawymi zmianami, które mają szansę zrewolucjonizować podejście do wygody korzystania z pulpitu. KDE rządzi!

Więcej informacji:
http://ivan.fomentgroup.org/
http://chani.wordpress.com/

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo