poniedziałek, 15 listopada 2010

Nowości w KDE SC 4.6 cz.6 - About dialog = Social About dialog

Fot. http://teom.wordpress.com/
Życie społeczne w internecie coraz bardziej się rozwija. Oprócz czysto rozrywkowego charakteru serwisy społecznościowe to także bogate źródło informacji o różnych projektach. Zauważyli to także dostawcy reklam i już teraz można śmiało stwierdzić, że promocja w internecie to obecnie najlepiej rozwijająca się forma reklamy. Największym jednak atutem internetu jest to, że nie pozwala on się kontrolować dzięki czemu mają szansę tu zaistnieć nawet całkiem niszowe projekty.

Twórcy projektów linuksowych i open source już dawno zauważyli, że właśnie dzięki akcjom promocyjnym przy pomocy serwisów społecznych ich programy mają szansę trafić do skomercjalizowanego świata oprogramowania komputerowego. Użytkownicy Linuksa, jak żadna inna grupa, potrafią skupiać się wokół różnych serwisów związanych z danym projektem i dzielić się między sobą informacjami o programach i udzielać sobie nawzajem pomocy.

Dążąc do ułatwienia komunikacji pomiędzy użytkownikami, a deweloperami twórcy KDE powołali do życia projekt Bretzen, któremu wkrótce poświęcę więcej miejsca. Teraz jednak chciałbym opisać pewną nowość, pochodzącą od twórców Amaroka, która jest pośrednio związana z tym projektem.

W jednym z ostatnich wydań Amaroka, deweloperzy postanowili trochę zmodyfikować okno About dialog tego programu. W polskiej wersji znane jest ono bardziej jako Informacje o ... i dostarcza wielu danych o programie, jego autorach, wersji itp. Zazwyczaj te okienko jest rzadko odwiedzane przez użytkowników ale stanowi świetne centrum informacji o projekcie, więc czasem warto zwrócić uwagę w tę stronę. Jak zapewne zauważymy, otwierając ten element w Amaroku, okienko z informacjami o autorach zostało uzupełnione przez kilka dodatkowych informacji. Do tej pory mieliśmy do czynienia tylko z nazwiskiem dewelopera i jego adresem pocztowym, który pozwalał na kontakt z autorem. W Amaroku przybyła dodatkowa ikona, która przekierowuje nas do strony projektu lub bloga autora. Poszerza to zasób informacji o danym programie, tym bardziej, że tak duże projekty jak Amarok, tworzone są przez wielu ludzi, z których każdy odpowiada za różne elementy programu. Deweloperzy często na swoich blogach autorskich prezentują informacje o zmianach jakich dokonali w swojej dziedzinie, więc użytkownik może w ten sposób dowiedzieć się więcej niż z oficjalnych ogłoszeń.

Fot. Okno dialogowe Amaroka
Wbrew początkującym obawom taka forma prezentacji nie została przez użytkowników Amaroka nadużywana, na przykład użytkownicy nie raportowali błędów kanałami innymi niż oficjalne. Pomysł rozwinął się i zaistniała idea, aby każdy z programów środowiska KDE mógł posiadać taką możliwość.

Taka zmiana będzie udziałem nowego wydania KDE SC oznaczonego numerem 4.6. Deweloperzy postanowili zmodyfikować okno dialogowe i bibliotekę KAboutDialog o dodatkowe informacje, które ułatwią większą integrację pomiędzy użytkownikami, a deweloperami. Całość ma się opierać o informacje dostarczane za pośrednictwem opendesktop.org, oraz mającego stać się wkrótce podstawą projektu Bretzen - Open Collaboration Services (OCS) API. Jak to działa? Rejestrując konto w jednym z serwisów opendesktop.org (np. kde-apps.org), twórca projektu może uzupełnić swoje dane kontaktowe o nazwy stron internetowych i blogów, na łamach których prezentuje dodatkowe informacje. Można także podać swoje konto na Facbooku, identi.ca, Twitter, Last.fm i wielu innych. Oczywiście o tym jakie informacje będą zawarte w About dialog zależeć będzie od zainteresowanego. Informacje te będą prezentowane w postaci dodatkowych ikon, które przekierują użytkownika do danego serwisu społecznościowego, gdzie uzyska więcej informacji od autora. Informacje tego typu będą prezentowane tylko w przypadku aktywnego połączenia internetowego, w przypadku jego braku wyświetlane będzie okno ze standardowymi informacjami.

Od jakiegoś czasu prezentowane przeze mnie informacje o rozwoju nowej wersji KDE mogą sugerować tylko jakieś kosmetyczne zmiany w tym środowisku. Prezentowana powyżej informacja świadczy o tym, że nawet prostymi środkami można wiele zmienić. Tym razem twórcy KDE stawiają na ułatwienie i ujednolicenie kontaktu z użytkownikami, oraz większą promocję swoich projektów. Jest to bardzo dobre posunięcie tym bardziej, że nie zrywa z zasadami open source, a nawet buduje na ich podstawie dodatkową więź z dal od świata komercji.

Więcej informacji:
http://teom.wordpress.com/

Podziękowania dla Jakuba Nowackiego za zwrócenie uwagi na info.
=-=-=-=-=
Powered by Blogilo