czwartek, 11 listopada 2010

Skrypt wyłączający efekty KWin podczas grania

Autorem posta jest Aristah.

Zapewne czasem każdy z Was gra w gry na swojej ulubionej dystrybucji z KDE. Ten wpis jest poświęcony dla tych, którzy używają przy tym efektów KWin. Jak wiadomo jeśli przed graniem wyłączymy efekty to wydajność naszej karty graficznej zwiększy się, o co nam właśnie chodzi podczas tej jakże pasjonującej rozrywki :). Opracowałem prosty skrypt, który pozwoli nam na swoistego rodzaju wygodę, mianowicie będzie on wyłączał automatycznie efekty KWin na czas naszego grania. Zatem do dzieła.
Wpiszcie w konsoli:

sudo kate /usr/local/bin/kwin-auto

Wklejcie tam mój prosty skrypt:

#!/bin/bash

qdbus org.kde.kwin /KWin org.kde.KWin.toggleCompositing

sleep 1

$@

qdbus org.kde.kwin /KWin org.kde.KWin.toggleCompositing

Teraz ważna rzecz dla ludzi, którzy używają KDE i mają słaby sprzęt, takim osobą wyłączanie efektów może trochę zając, dlatego parametr "sleep" muszą odpowiednio dostosować w zależności od swoich maszyn. Czas parametru "sleep" jest mierzony w sekundach. Następnie nadajemy skryptowi prawa do wykonania:

sudo chmod +x /usr/local/bin/kwin-auto

Teraz, aby wcielić nasz plan w życie, należy kliknąć PPM na menu, wybrać opcję "Edytor menu", rozwinąć pozycję "Gry", odnaleźć swoją grę, kliknąć na nią LPM. Po prawej stronie okna zobaczycie uzupełnione pola, między innymi "Polecenie", wpiszcie przed nim "kwin-auto". Przykład:

kwin-auto supertuxkart

Na koniec zapisujemy, i możemy cieszyć się zautomatyzowaniem i lepszą wydajnością :)

Uwaga, skrypt jest przeznaczony również dla innych zastosowań, np. klatkowanie filmu na sterownikach ATI podczas włączonych efektów KWin.