środa, 3 listopada 2010

YaRock 0.0.28 - lekko, łatwo i przyjemnie

Amarok jest królem i zapewne nim pozostanie. Wielu użytkowników może jednak narzekać na ociężałość tego programu i przładowanie funkcjami, które wielu mogą okazać się zbędne, a czasem każdy chciałby posłuchać muzyki. Na łamach Konqiklub kilka razy prezentowałem aplikacje, które mogą być świetnymi alternatywami dla Amaroka (Clementine, Minitunes) w kwestii wymienionych powyżej cech, teraz postanowiłem przyjrzeć się programowi YaRock, który zdaje się być najlepszą alternatywą.

Amaroka raczej się nie pozbędę, ponieważ jest dla program, który najlepiej ze wszystkich aplikacji tego typu potrafi zarządzać kolekcją muzyczną. Jednak w pewnych przypadkach użytkownikowi potrzeba tylko programu, który sprawnie odtworzyłby mu muzykę działającą w tle podczas codziennego użytkowania komputera, a nie kombajnu multimedialnego i YaRock spełnia prawie wszystkie wymagania tego typu.

Pomimo podobnie brzmiącej nazwy YaRock nie ma nic wspólnego z Amarokiem, choć oba napisane są przy użyciu Qt i oba korzystają z Phonoma, jednak istnieje dość duże podobieństwo w obsłudze obu tych aplikacji i można nawet powiedzieć, że YaRock to taka mini wersja Amaroka. To co jest podstawową zaletą tego programu to przejrzystość interfejsu, która sprawia, że korzystanie z niego jest nadzwyczaj przyjemne. Interfejs składa się z dwóch paneli prezentujących naszą kolekcję i listę odtwarzania.

Jeżeli chodzi o listę odtwarzania to właściwie spełnia większość wymaganych od niej funkcji. Utwory można dodawać bezpośrednio lub całymi katalogami. Można także określić, które informacje o utworze będą wyświetlane (Artysta-Album-Tytuł). Niezaprzeczalną zaletą jest także możliwość zapisania stanu playlisty, choć tu pojawia się mały błąd, ponieważ program nie widzi potem takiego pliku i można go odtworzyć tylko korzystając z menu kontekstowego pod prawym klawiszem myszy i wybierając z niego YaRocka. Jednak i tak jest to znacząca przewaga nad opisywanym wcześniej Minitunes.

Dużo pracy poświęcił autor programu przejrzystości naszej kolekcji. Obecnie większość tego typu programów to nie tylko zwykłe odtwarzacze ale przede wszystkim menedżery naszych zbiorów, więc także YaRock posiada odpowiednie funkcje do tego celu przeznaczone. Naszą kolekcję można utworzyć z wyznaczonych katalogów korzystając ze SQLite 3. Jednak największą zaletą jest możliwość posegregowania utworów w kolekcji ze względu na kilka kategorii: album, artysta, z tytułami utworów, wg. gatunku i utworzenie kolekcji z ulubionych utworów. Program posiada także możliwość edytowania informacji o albumach i artystach co ułatwia potem wyszukiwanie. Ciekawą opcją jest możliwość pobierania okładki albumu bezpośrednio z bazy Last.fm i muszę przyznać, że działa to świetnie nawet w przypadku słabo otagowanych utworów.


Jakie są wady programu? Właściwie nie można mówić tu o wadach lecz co najwyżej brakach. Program w swojej kategorii jest właściwie jednym z najlepszych i to biorąc pod uwagę, że jest dość młodym tworem. Właściwie większość z wymienionych poniżej braków jest tylko kwestią moich indywidualnych wymagań od programu doskonałego, więc większości może w ogóle nie przeszkadzać.

Bardzo brakuje mi możliwości dokowania ikony programu w tacce systemowej KDE. Wiem, że to nie jest straszna wada i można ułatwić sobie dostęp do funkcji programu innymi sposobami ale przyzwyczajenie robi tu swoje. YaRock jest bardzo lekkim programem dzięki posiadaniu mniejszej liczby funkcji od Amaroka ale kilka ciekawych opcji tego drugiego programu jest obecnie standardem w takich programach i wielu użytkowników nie wyobraża sobie życia bez nich. Po pierwsze brak jest możliwości scrobblingu do Last.fm lub Libre.fm. Po drugie - oprócz możliwości ściągania okładek przydaje się też funkcja pobierania tekstu utworu oraz informacji o artyście. I po trzecie brak jest odtwarzania stacji radiowych z adresu URL lub pliku playlisty. Gdyby nie te trzy braki YaRock spełniałby wszystkie moje wymagania co do tego typu programu, należy wziąć jednak pod uwagę, że jest to młody projekt i może w przyszłych wydaniach autor rozwinie jego podstawowe funkcje.

Osoby zainteresowane przetestowaniem tego programu mogą go zainstalować w Kubuntu ściągając odpowiednią paczkę dla wersji swojego systemu:

Kubuntu 10.04 LL LTS: 32bit, 64bit

Kubuntu 10.10 MM: 32bit, 64bit

Więcej o programie:
http://qt-apps.org/
http://www.webupd8.org/

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo