czwartek, 2 grudnia 2010

Amarok 2.4 - Nowy rok Wilka

Stali czytelnicy tego bloga znają zapewne moje uwielbienie w stosunku do Amaroka i wywyższanie jego zalet ponad inne odpowiedniki dostępne w obecnej chwili na Linuksie. Amarok po prostu jest dla mnie "wszystko-mającym" odtwarzaczem i często wielu jego niezliczonych funkcji trudno szukać w innych tego typu programach. Wiele osób zarzuca też drugiej odsłonie tego programu, że pozostaje w tyle jeśli chodzi o ilość funkcji i łatwość obsługi w stosunku do swojego poprzednika oznaczonego liczbą 1.4. Według mnie takie opinie należy podzielić na tych, którzy używali Amaroka 1.4 i na tych którzy nie używali Amaroka 2. Zresztą przyjrzyjmy się co nas czeka w odsłonie 2.4 tego programu i oceńmy go wtedy.


MusicBrainz
MusicBrainz powraca! Świetne narzędzie do automatycznego tagowania utworów pojawi się w najnowszej odsłonie Amaroka. MusicBrainz znany był i lubiany przez użytkowników serii 1.4 programu, teraz kolejna utracona funkcja powraca do tego programu i muszę przyznać, że spora baza tego programu pozwala na dość szybkie otagowanie całej kolekcji.

Playdar
Playdar to kolejne potężne narzędzie, które będzie zintegrowane z Amarokiem. Dodatek ma za zadanie wyszukiwanie utworów na podstawie ich treści nie tylko w na całych dyskach lokalnych ale także w sieci i usługach typu Last.fm. Plusem Playdar jest jego modułowa budowa umożliwiająca dodawanie rozszerzeń i pisanie własnych dodatków, które umożliwią wyszukiwanie muzyki w nowych miejscach. Niestety instalując nowego Amaroka ze źródeł nie miałem jeszcze okazji wypróbować tego narzędzia. Więcej informacji...

Wygląd
W nowym Amaroku nie znajdziemy żadnych rewolucyjnych zmian w GUI programu, wiele elementów zostało jednak poprawionych.OSD
Osobiście zawsze używam natywnych powiadomień, więc poprawki w OSD niewiele mnie zainteresowały. Zresztą jedyną zmianą jaką uświadczymy w tym elemencie jest możliwość ustalenia proporcji czcionek, co jednak bardzo ucieszy osoby używające tego rodzaju powiadomień.

Konsola
Deweloperzy postanowili pomóc użytkownikom mającym problemy z programem. Wersja 2.4 wprowadza kolorowanie tekstu w Konsoli podczas uruchomienia Amaroka w trybie --debug (lub -d). Uruchamiając Amaroka w Konsoli w celu wyszukiwania błędów i zdarzeń zazwyczaj musimy przebić się przez spore ilości czarno-białego tekstu, dzięki kolorowym znakom łatwiej będzie nam wyszukać odpowiednie komunikaty programu, które potem można wysłać w raporcie o błędach lub przedstawić na forum.

Moobar
Tych, którzy korzystają z wprowadzonego niedawno Moobara zapewne ucieszy wiadomość, że zostanie zintegrowany kolorystycznie ze natywnym schematem kolorów naszego środowiska.

Aplety
Aplety Amaroka przeszły chyba najwięcej zmian kosmetycznych. Przede wszystkim warto odnotować, że duży nacisk postawiono na ich optymalizację co wpłynęło także na szybkość pracy całego programu i jest to bardzo odczuwalne już podczas pierwszego uruchomienia.Lista ostatnio odtwarzanych utworów została zintegrowana w okienku apletu Bieżący utwór. Ponadto aplet ten otrzymał dodatkową ikonę pozwalające na edycję informacji o utworze. Nowością w aplecie jest też funkcja "Pokaż w Źródłach mediów" dodająca ikony pozwalające na dodawanie filtrów wyszukiwania.

Aplet Wikipedii został wzbogacony o możliwość wyboru języka wyświetlanych informacji, które do tej pory były wyświetlane w tylko trzech językach i domyślnym w systemie. Pojawił się też pasek informujący o czasie ładowania strony.

Największe zmiany "dotknęły" jednak aplet Nadchodzące wydarzenia. Aplet oprócz wyświetlania nadchodzących koncertów zespołu otrzymał również możliwość wyszukania ulubionego miejsca w którym odbywają się koncerty i sprawdzenia odbywających się tam wkrótce wszystkich wydarzeń. Dodano także możliwość wyszukiwania koncertów zespołu według kalendarza i sprawdzenia miejsca koncertów na mapie Google. Tutaj przyczepiłbym się do sposobu przemieszczania się po mapie, który jest dość uciążliwy zważywszy na brak przycisków odpowiadających za przesuwanie mapy do wyznaczonego celu. Ale i tak prezentowane informacje przez ten aplet są niespotykane w innych odtwarzaczach.


Nowym dodatkiem będzie aplet prezentujący taby gitarowe, które są pobierane z witryny UltimateGuitar. Pozwoli to wielu gitarzystom-amatorom na śledzenie tabów gitarowych podczas odtwarzania utworów.


Także aplet Podobni wykonawcy otrzymał kilka dodatkowych ikonek obok pozwalających na wyszukanie informacji o nich nie tylko na Last.fm. Pozostałe aplety przeszły małe zmiany kosmetyczne, które pozwolą lepiej dostosować ich wygląd do programu.


Collection Scanner
Skaner kolekcji to jedna z najstarszych części Amaroka (dostępna od wydania wersji 0.8). Deweloperzy postanowili przepisać ten element programu od nowa co ma umożliwić jego szybsze działanie i łatwiejsze utrzymanie.


Konwerter
Osoby chcące zachować swoją kolekcję CD na dysku komputera zapewne zainteresują się dołączonym konwerterem do Amaroka. Konwerter będzie wspierał wiele rozszerzeń multimedialnych, więc użytkownik sam będzie mógł zdecydować w jakim formacie będzie chciał przechowywać swoją kolekcję. Konwerter będzie posiadał wiele zaawansowanych opcji pozwalających na edycję utworów.

MTP oraz iPod
Chyba największa porażka Amaroka to współpraca z urządzeniami MTP i iPod. W nowym Amaroku deweloperzy planują całkowicie przerobić te wsparcie, niestety dopiero koło wersji 2.4.1.


Wizualizacje
Kolejna nowość w programie ma umilić czas osobom dodatkowymi efektami specjalnymi w postaci wizualizacji. Część osób nie wyobraża sobie słuchania muzyki bez tego rodzaju efektów, a i ja sam muszę przyznać, że jest to ciekawe uzupełnieni odtwarzania muzyki np. podczas domowych prywatek. Twórcy Amarok nie poszli jednak śladami Clementine i programów XBMC, Boxee, które korzystają w tym celu z ProjectM. Deweloperzy Amaroka zapowiedzieli współpracę z autorami VSXU, których projekt jest podobno bardziej zaawansowany od ProjectM i potrafi odtwarzać ciekawsze efekty. Warto nadmienić, że VSXU to także program do kreowania własnych wizualizacji - Artiste, dostępny także dla Linuksa.

Spectrum Analyzer
Bardzo ciekawy dodatek (także aplet), który znany jest min. użytkownikom Clementine i służy do przedstawiania graficznego wykresu odtwarzanego utworu. Dodatek znalazł się na liście nowości przyszłego wydania, niestety na razie niewiele o nim jest informacji. Spectrum analyzer opracowywany jest przez Daniela Dewalda, więcej informacji znajdziecie na stronie: https://www.time-shift.de/

Błędy
Muszę przyznać, że nawet obecna wersja, którą mam zainstalowaną ze źródeł to wielki postęp w kwestii poprawy stabilności. Program jest już w tej chwili bardziej stabilny od wersji 2.3.2 (przynajmniej na moim komputerze). Poprawianie błędów programu to obecnie priorytet nowej wersji i deweloperzy często chwalą się ilością poprawionych błędów. Tu warto zaproponować odwiedzenie serii artykułów głównego dewelopera Amaroka Marka Kretschmanna zatytułowanej Last Week in Amarok, gdzie na bieżąco przedstawiane są zmiany w nowej wersji programu. Przedstawione przeze mnie nowości nie wyczerpują zresztą wszystkich nowych opcji jakie będą dodane w nowej wersji Amaroka.

Podsumowując: zbliżające się wydanie Amaroka, oznaczone liczbą 2.4, będzie krokiem milowym w historii tego odtwarzacza i mam nadzieję, że przekona do niego jeszcze większą liczbę użytkowników. Niestety finalną wersję zobaczymy dopiero w lutym, miesiąc wcześniej ma się ukazać wersja Beta.

Więcej informacji:
http://amarok.kde.org/blog/

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo