środa, 22 grudnia 2010

Bangarang 2.0 Beta - odtwarzacz z semantycznym wyszukiwaniem

Bangarang to jeden z najciekawszych projektów dl KDE SC, który moim zdaniem ma szanse zdobyć uznanie wielu użytkowników tego środowiska. Jego niezaprzeczalną zaletą jest lekkość i przede wszystkim nienaganna współpraca z Nepomukiem. I właśnie ta cecha stała się obiektem większości prac nad nową wersją oznaczoną numerem 2.0.


Jakiś czas temu przedstawiłem porównanie tego odtwarzacza z konkurencyjnym Dragon Playerem. W porównaniu oba odtwarzacze wypadły porównywalnie, także oba przedstawiły pewne cechy, których brak u konkurenta. Bangarang przedstawił się tu jako program doskonale porządkujący naszą bibliotekę mediów, Dragon Player lepszą obsługą video. Po krótkich testach wersji Beta Bangaranga mogę jednak stanowczo stwierdzić, że jego finalne wydanie będzie o niebo lepsze od obecnego kształtu Dragon Playera i moim zdaniem ten program powinien być godnym następcą natywnego odtwarzacza KDE.

To co najbardziej widoczne z nowości Bangaranga to obsługa video. W poprzednim wydaniu odtwarzanie filmów do tego odtwarzacza dodano niejako na siłę (Bangarang na początku potrafił odtwarzać tylko formaty muzyczne). Wersja 1.0.1 potrafiła więc odtworzyć niektóre formaty video ale brakowało jej wielu funkcji do komfortowej obsługi wyświetlanego filmu.Nowe wydanie przynosi poprawione wsparcie dla DVD. Wersja Beta niestety zawiera jeszcze błędy i nie można komfortowo używać tego odtwarzacza pod tym względem w pełni, da się jednak zauważyć funkcję zmiany napisów w trakcie oglądania filmu. Dodano także wsparcie dla zakładek, dzięki czemu możemy oznaczyć moment filmu w dowolnym momencie w celu jego późniejszego wyszukania.

Podstawową cechą Bangaranga, odróżniającą go od konkurencji, jest współpraca z Nepomukiem i związana z tym możliwość świetnego zarządzania naszą biblioteką mediów. Osoby, które posiadają na dysku dość pokaźne zbiory muzyki lub filmów, zapewne już dawno doceniły możliwości wyszukiwania semantycznego. Bangarang jest pod tym względem doskonałym frontendem dla Nepomuka, umożliwiającym zarówno wyszukiwanie utworów ze względu na określone cechy jak i możliwość dodawania własnych tagów do plików.Dzięki Bangarangowi będziemy mogli odtworzyć sobie utwory, które były najczęściej wybierane, ostatnio wybierane jak i pod względem nazwy, artysty, gatunku, oceny i wielu innych. W nowej wersji dodano także panel informacyjny, który wyświetla dotychczas znane dane o utworze, oraz umożliwia ich własną edycję. Informacje jakie możemy wprowadzić to właściwie większość możliwości jakie są obsługiwane przez Nepomuka podczas indeksowania plików. Autor programu znalazł tu świetną lukę, która czyni Bangaranga jednym z najlepszych programów pod tym względem, bijącym nawet Amaroka, który obsługę współpracy z Nepomukiem ma wprowadzić w pełni dopiero wraz z przyszłym wydaniem.

Obecna wersja programu jest bardzo niestabilna. Kuleje zwłaszcza obsługa wielu nowo-dodanych funkcji. Autor, jak sam twierdzi, nie może poświęcić projektowi zbyt wiele czasu dlatego data wydania wersji finalnej nie jest jeszcze jasno określona. Według mnie jednak opłaca się czekać i mam nadzieję, że projektem zainteresują się większe projekty np. deweloperzy KDE SC.

Projekt według mnie już teraz znacznie przewyższa funkcjami Dragon Playera i ze względu na współpracę z Nepomukiem bardziej pasuje na jego miejsce jako natywny odtwarzach w środowisku KDE SC.

Osoby, które zdecydują się przetestować Bangarang 2.0 Beta mogą to łatwo zrobić instalując program przy pomocy repozytorium Nuovodna-Stuff:
sudo add-apt-repository ppa:nuovodna/nuovodna-stuff
sudo apt-get update
sudo apt-get install bangarang
Paczki są dostępne zarówno dla Kubuntu 10.04 jak i 10.10. Repozytorium zawiera wiele testowych aktualizacji dla systemu i oprogramowania, po instalacji programu zalecam więc jego wyłączenie np. w KPackageKit w zakładce Ustawienia.

Więcej o projekcie:
http://bangarangkde.wordpress.com/
http://kde-apps.org/