piątek, 24 grudnia 2010

Chakra GNU/Linux 0.4-alpha2 (i686) wydana

Nowe wydanie wersji rozwojowej Chakry właściwie nie przynosi żadnych niespodzianek. Niedawno mieliśmy okazję zapoznać się z wersją opartą na stabilnych pakietach oznaczoną numerem 0.3. Teraz deweloperzy aktualizują wersję niestabilną (0.3.45) opartą na pakietach testowego wydania KDE SC 4.6.


Wydanie przynosi aktualizację dla niektórych programów Chakry i poprawki błędów. Największym powodem wydania nowej wersji jest jednak implementacja nowego wydania instalatora systemu Tribe, o którym niedawno pisałem. Tribe już teraz uznawany jest za jeden z najbardziej rozwojowych programów tego typu. W nowej wersji będziemy mogli dzięki niemu jeszcze lepiej skonfigurować system już w trakcie jego instalacji, min. poprzez możliwość utworzenia kilku kont dla użytkowników i ozdobienia ich awatarami lub dodanie do listy zainstalowanych programów własnych pozycji.


Chakra rozwija także swój własny system umożliwiający instalację w środowisku programów nie będących opartych na bibliotekach KDE/Qt (CBS), oraz możliwość instalacji pakietów tworzonych przez społeczność Chakry, czyli CCR, który już teraz posiada ponad 420 pakietów.

Nowe wydanie Chakry zainteresuje zapewne tylko osoby, które chcą ją zainstalować pierwszy raz. Użytkownicy, których już dawno ten system pochłonął wszystkie poprawki otrzymali już zapewne standardową drogą aktualizacji. Obrazy ISO z nowym wydaniem systemu (tylko architektura 32bitowa) można pobrać ze strony:

chakra-0.3.45 x32
chakra-0.3.45 x32 (md5)

Więcej o nowym wydaniu:
http://chakra-project.org/news

PS. Jak pisałem poprzednio, przy okazji omawiania Chakry, społeczność tego systemu robi wiele aby uzupełnić braki w repozytorium tej dość młodej dystrybucji. Niestety często użytkownicy potrzebują pakietów, które nie są znane dość powszechnie, więc deweloperzy nie interesują się nimi. Niedawno napisał do mnie Mateusz Krawczuk, który zaproponował, aby użytkownicy tego systemu zaproponowali pozycje, których najbardziej im brakuje w Chakrze, dzięki czemu osoby takie jak on będą mogli uzupełnić repozytoria. Propozycje możecie zgłaszać pod tym wpisem, w komentarzach, lub na specjalnym wątku pod adresem:

http://linux360.pl/forum/thread-5099.html