środa, 1 grudnia 2010

Chakra - Jaz, Ashoc, Cyrus

Deweloperzy Chakry ciągle pracują nad rozwojem swojej dystrybucji. Niedawno mieliśmy okazję doświadczyć aktualizacji dość sporej ilości pakietów w prawie wszystkich repozytoriach. Przypominam, że Chakra wydawana jest w półpłynnym modelu dystrybucji. Seria korzystająca z repozytorium stable nie posiada ciągłego repozytorium, ale jest ono dość często aktualizowane w nowe wersje pakietów w trybie tzw. point-release. Wersja Testing to ciągłe repozytorium, które staje się podstawą następnego wydania stabilnego tuż przed wydaniem nowej wersji środowiska KDE SC.

 W tej chwili Chakra posiada trzy wydania, które mogą przetestować użytkownicy.


Jaz 0.2

Aktualna wersja stabilna. Przypominam, że Chakra nie jest jeszcze skończonym środowiskiem. Deweloperzy zapowiadają, że dystrybucja będzie się nadawać do bezproblemowego użycia, gdzieś koło wersji 1.0. W tej chwili Chakra nie posiada jeszcze zbyt bogatego repozytorium aby użytkownik mógł znaleźć każdy program jakie znajdują się w repozytoriach innych dystrybucji. Jaz wydawany jest jako ISO-CD z pakietami uznawanymi za stabilne. Jaz jest też ostatnim wydaniem w którym można znaleźć pakiety GTK+. Obecne ISO tej wersji wyposażone jest w pakiety środowiska KDE SC 4.5.4, które znalazły się wraz z ostatnim, czwartym point-release (aktualizacja do numeru 0.2.4) dla tego wydania.
  • Kernel-2.6.33.7-2 z lzma support
  • aufs2-20100514-6
  • Xorg-Server 1.7.7
  • Catalyst-10.8
  • NVidia-256 i NVidia legacy series
Obrazy płyt iso można pobrać ze strony: Download chakra-0.2.4-i686 i Download chakra-0.2.4-x86_64.

Ashoc 0.3

Stabilne wydanie, które pod koniec grudnia ma zastąpić Jaz. Jest to pierwsze wydanie pozbawione całkowicie pakietów GTK+, w którym zainicjowano idee CBS i CCR. Ashoc jest w tej chwili niedostępny, aż do wydania stabilnego pod koniec grudnia, kiedy zastąpi Jaza i przejmie od niego repozytorium stabilne. W tej chwili dostępne ISO Ashoca korzysta nadal z repozytorium testowego, które zostało zaktualizowane już do wersji z środowiskiem KDE SC 4.6 Alfa1. Użytkownicy, którzy zdecydują się na instalację tej wersji po aktualizacji będą posiadali więc następne już wydanie testowe, czyli Cyrus.

Cyrus 0.4-alfa1

Aktualne wydanie testowe powstało już w celu testowania pakietów zbliżającego się wydania KDE SC 4.6. To właśnie te wydanie będzie stanowiło podstawę następnej wersji stabilnej Chakry. Cyrus zbudowany jest na jądrze 2.6.36.1i bazuje na aufs 2.1-36-2010-11-22. Sterowniki graficzne posiadają wsparcie dla Xorg-Server 1.9. Obrazy płyt ISO można pobrać ze strony: https://sourceforge.net/.

Więcej informacji o wydaniu:
http://chakra-project.org/

Teraz małe wyjaśnienie dla tych, którzy jeszcze nie rozumieją trybu wydań Chakry. Wszystkie opisane wersje dotyczą obrazów płyt ISO. Wersja Jaz różni się więc od Ashoc tym, że ta druga nie posiada już wsparcia dla GTK+ są to więc dwa różne systemy. Tak więc w przyszłości Ashoc będzie stanowiło podstawę stabilnej wersji i deweloperzy będą zalecali instalację systemu właśnie z tej płyty. Stabilne repozytorium jest aktualizowane w trybie point-release. Jest to kilka aktualizacji, które będą prawdopodobnie aktualizować Ashoca o nowe wydanie KDE SC 4.6, kiedy deweloperzy uznają je za wystarczająco stabilne. Seria Testing posiada ciągłe repozytorium, do którego trafiają zawsze najnowsze pakiety w celu przetestowania ich stabilności i możliwości dostarczenia ich do wydania stabilnego podczas następnego point-release.

Pomimo częstego korzystania przeze mnie ze zwrotu Stabilny, Chakra w obecnej formie nie należy do dystrybucji stabilnych. Powodem jej niestabilności są głównie braki w pakietach, które mogą uniemożliwić korzystanie z systemu. Stabilność odnosi się do użytych wersji pakietów, które zostały uznane przez deweloperów Chakry oraz ich twórców za stabilne. Powszechnie uznaje się, że Chakra będzie nadawała się do komfortowej pracy gdzieś koło wersji 1.0, w rzeczywistości "stabilność" zostanie w niej osiągnięta w kilku najbliższych wydaniach oznaczonych pełnymi numerami zapewne jeszcze przed 1.0. Wszystko zależy od pracy deweloperów i wsparcia społeczności.

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo