sobota, 18 grudnia 2010

Chakra - nowa opcja dla Tribe

Wybór dystrybucji, jak dla mnie, nie powinien być podyktowany jego popularnością ale przede wszystkim w jakim stopniu spełnia ona oczekiwania użytkownika. Z tego powodu dość łakomym spojrzeniem przyglądam się rozwojowi Chakry. W tej chwili dystrybucja ta nie jest jeszcze w w pełni kompletna i porównanie jej do popularniejszych tytułów na rynku jest trochę naciąganiem, Chakra jednak zdobywa szybko nowych użytkowników za sprawą społecznościowego podejścia do swojego rozwoju i uleganiu propozycjom często wysuwanym przez samych użytkowników.

Mnie jako umiarkowanego toolkitowego purystę zachwyciła możliwość własnego decydowania o tym co ma się znaleźć na moim pulpicie po instalacji. Deweloperzy nie starają się z góry narzucić mi czego mam używać i pozostawiają ten wybór w gestii użytkownika. Najpierw usunięto z systemu wszystkie biblioteki GTK pozostawiając ich możliwość instalacji samemu użytkownikowi w miarę jego potrzeb, teraz przyszedł czas na wybór standardowego oprogramowania.

Niektóre programów są jednak w systemie potrzebne tak jak przeglądarka internetowa. W KDE właściwie dużego wyboru nie ma. Z natywnych przeglądarek liczą się tylko Konqueror i Rekonq. Obie pozycje mają tyle samo zalet co i wad. Z tego powodu deweloperzy postanowili nie narzucać się użytkownikowi z decyzją i zaproponowali ankietę, która ma wyłonić zwycięzcę do pierwszego i jedynego miejsca na pulpicie Chakry. Według mnie jest to rozsądne podejście dzięki czemu uniknie się komentarzy, że dany program nie był po myśli większości użytkowników. Na szczęście "przegrani" nadal mogą po instalacji łatwo zmienić to co im zaproponowano własny wybór.

Co jednak z pozostałym oprogramowaniem. Często wybór pozostałego oprogramowanie nie jest już taki oczywisty. Na przykład dodanie do systemu programu do do nagrywania płyt może sugerować obecność tylko jednego zawodnika, czyli K3b. Problem w tym, że taki program jest zasadniczo w ogóle nie potrzebny osobom instalującym dystrybucję dla netbooków. I tu z pomocą ma nam przyjść nowa funkcja, która będzie zaimplementowana w instalatorze systemu - Tribe od wersji 0.2.98.1.

Nowa funkcja w Tribe będzie umożliwiała instalację wybranych programów już w momencie instalacji systemu. Wyboru będzie można dokonać zarówno ze standardowych repozytoriów jak i z systemu bundle, dzięki czemu skończą się odwieczne dyskusje, która aplikacja dodana przez dystrybutorów jest po naszej myśli i ile czasu zajmie nam czyszczenie systemu ze zbędnego oprogramowania po zainstalowaniu dystrybucji.

Muszę przyznać, że nowa funkcja to spełnienie moich najskrytszych pragnień jakie często sugerowałem w różnych komentarzach. Do pełni szczęścia brakuje mi tylko możliwości instalacji zamkniętych sterowników graficznych i łatwej edycji xorga, żeby już po instalacji mój pulpit przypominał to co muszę osiągnąć po dość czasochłonnej instalacji.

Więcej informacji:
http://chakra-project.org/
=-=-=-=-=
Powered by Blogilo