środa, 22 grudnia 2010

DigiKam 1.7.0 i KIPI-Plugins 1.7.0 już wydane

Tradycją na tym blogu stało się informowanie o nowych wydaniach DigiKam i związanych z tym programem pluginów KIPI. Deweloperzy programu starają się utrzymać dość częste aktualizacje poprawiające błędy i dodające nowe funkcje. Tym razem deweloperzy udostępnili użytkownikom w prezencie gwiazdkowym wersję 1.7.0.Jeśli chodzi o samo DigiKam to nie przynosi ona wielu zmian. W programie poprawiono głównie rażące błędy, których listę znajdziecie w oficjalnym ogłoszeniu.

Właściwie głównym powodem do nowego wydania były dwa nowe dodatki, które uzupełniły liczne pluginy KIPI. KIPI w przyszłym wydaniu KDE SC 4.6 mają być też obsługiwane przez program do zrzutów ekranowych KSnapshot. Właśnie z myślą o tym programie powstały dwa nowe pluginy dla KIPI.Export to Debian Screenshot jest według mnie niezwykle pomocną funkcją. Wielu użytkowników robiąc często zrzuty ekranowe nie zdaje sobie sprawy, że obrazki z programami mogą być świetną pomocą i promocją dla ulubionych aplikacji. Zrzuty takie wędrują pod adres http://screenshots.debian.net/, a z tamtąd są wykożystywane przez różne menedżery pakietów DEB (w tym KPackageKit i Muon) podczas wyświetlania informacji o programie. Podczas nawet pobieżnej wizyty na tej stronie zauważymy wiele braków, które teraz w łatwy sposób można uzupełnić służąc pomocą innym użytkownikom w przedstawieniu aktualnych wizerunków programów.Instant Messaging Contact pozwoli nam na szybkie wysłanie zrzutu innym użytkownikom poprzez Kopete. Tu też możemy bardzo łatwo pomóc innym użytkownikom prezentując im podczas rozmowy to co aktualnie dzieje się na naszym pulpicie. W tyum przypadku deweloperzy ostrzegają o problemach z przesyłaniem wspomnianych plików między kontaktami z Facebooka. Problem ten będzie naprawiony w Kopete wraz z wydaniem 4.6 KDE SC. Plugin ten ma też problemy z przesyłaniem plików do innych kontaktów korzystających z Pidgina, podobno Kopete wysyła takie pliki z e zbyt dużą prędkością dla tego komunikatora.

Osoby chcące zaktualizować sobie DigiKam i KIPI Plugins do wersji 1.7.0 mogą tak jak poprzednio skorzystać z repozytorium Philipa Johnssona:
sudo add-apt-repository ppa:philip5/extra
sudo apt-get update
sudo apt-get instal digikam
Podobnie jak poprzednio proponuję wyłączyć te repozytorium po instalacji programu, ponieważ zawiera ono wiele testowych aktualizacji, które mogą namieszać w systemie. Można to zrobić w KPackageKit w zakładce Ustawienia.

Więcej o DigiKam 1.7.0:
http://www.digikam.org/drupal/node/557
http://kde-apps.org/content/show.php/DigikamImagePlugins?content=16082

Więcej o KIPI Plugins 1.7.0:
http://www.digikam.org/drupal/node/558
http://www.elpauer.org/?p=562
http://www.elpauer.org/?p=536