środa, 8 grudnia 2010

Grudniowe testy: Amarok 2.4 Beta1, Choqok 1.0 RC 1

KDE to bardzo duży projekt i często wiele programów, które uważamy za aplikacje typowo KDE nie rozwijają się jednocześnie z główną linią oprogramowania tego projektu. Często są to programy bardzo młode, które są związane ze środowiskiem choć nie weszły w jego skład. Drugą grupę stanowią projekty duże, które oprócz tego, że są dostarczane dla KDE stanowią także część innych projektów. Dlatego wielką dyskusję wywołała ostatnio zmiana nazwy KOffice na Calligra i związana z tym dyskusja, czy ten zestaw programów nie ma zamiaru odsunąć się od KDE SC.

Wbrew powszechnemu poglądowi Calligra chce także zawitać na inne platformy, także mobilne (FreOffice), gdzie jest w tej chwili jedynym tego typu zestawem open source. To, że pakiet ten będzie istnieć także dla MeeGo i sp. świadczy tylko o jego rozwoju, a doświadczenia związane z obecnością na innej platformie mogą tylko pomóc w rozwoju wersji dla środowiska KDE, a nie ją zastopować.

Wśród programów, które nie są rozpowszechniane wraz z nowymi wydaniami KDE Sc są także Amarok i Choqok (także bez "k" na początku nazwy). Wersje tych programów ukazują się w tej chwili w innych terminach niż wydania KDE SC także często zachodzi potrzeba ich instalacji niezależnie od nowych pakietów środowiska. Ma to tę zaletę, że nowe wersje tych programów można często zainstalować także na starszej wersji KDE SC.

Amarok 2.4 Beta1 "Closer"

O nowościach zbliżającego się wydania Amaroka oznaczonego liczbą 2.4 pisałem już wcześniej. Teraz użytkownicy Kubuntu mogą już testować pierwsze wydanie Beta1, które trafiło już do testowej wersji Kubuntu 11.04. Użytkownicy Kubuntu 10.10 będą mieli niestety mały problem. Pakiety z tą wersją Amaroka trafiły do repozytorium Kubuntu Beta Backports, co oznacza, że aby przetestować ten program, będziemy musieli zaopatrzyć się w środowisko KDE SC 4.6. Ponadto warto zaznaczyć, że ta wersja może być niestabilna jeśli używamy KDE PIM w wersji 4.6, użytkownicy muszą w takim wypadku poczekać na aktualizację KDE PIM, która powinna nastąpić wkrótce.


Aby zainstalować Amaroka 2.4 w Kubuntu 10.10, należy dodać repozytorium:
sudo add-apt repository ppa:kubuntu-ppa/beta
Oczywiście istnieje możliwość instalacji tego programu w KDE SC 4.5 niestety w takim wypadku należy to zrobić w trybie kompilacji, ale nie jest to aż tak trudne i może wkrótce przedstawię krótki poradnik, tym bardziej że wg. mnie wersja 2.4 chodzi o wiele stabilniej od swojej poprzedniczki.

Więcej informacji o nowym wydaniu Amaroka dowiecie z oficjalnego ogłoszenia na stronie: http://amarok.kde.org/.

Choqok 1.0 RC1 “Huma”
 
Kolejnym programem, który ukazał się w nowej wersji jest Choqok. Natywny klient microbloggingu w KDE SC do tej pory i tak był dostępny w wersji Beta, więc jego aktualizacja jest niejako koniecznością dla osób, które miały wcześniej jakieś problemy z tym programem. Wśród nowości, które zawitały do wersji RC1 znalazły się:
  • wsparcie dla listy kontaktów OCS (Open Collaboration Services Activities API), które umożliwia przesyłanie wiadomości do innych użytkowników opendesktop.org
  • plugin przesyłający nasz status z komunikatora internetowego (Kopete, Pidgin, Psi and Skype) jako status micro-blogowy
  • możliwość przesyłania obrazów z Twitgoo, Mobypicture, Posterous

Nową wersję Choqoka można zainstalować korzystając z oficjalnego repozytorium autora (Kubuntu 10.04, 10.10, 11.04):
sudo add-apt-repository ppa:adilson/experimental
Więcej o wydaniu: http://choqok.gnufolks.org/

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo