piątek, 10 grudnia 2010

Instalacja Amaroka 2.4 Beta1 ze źródeł

Kilka postów wcześniej obiecałem opisać sposób instalacji nowej wersji Amaroka 2.4 Beta1 wprost ze źródeł. W Kubuntu są obecnie dostępne paczki, które można zainstalować tylko z testowym środowiskiem KDE SC 4.6, co skutecznie powstrzymuje chęć instalacji tego odtwarzacza w stabilnej wersji środowiska, a szkoda bo w stosunku do aktualnej wersji znacznie poprawiono stabilność i szybkość działania tego programu, oraz wprowadzono wiele nowości.
 Zasadniczo nie polecam instalacji wersji testowych żadnego programu, więc osoby, które w tej chwili problemów z Amarokiem nie mają powinny pominąć dalsze czytanie tego artykułu, jednak z doświadczenia mogę stwierdzić, że obecna beta Amaroka jest o wiele stabilniejsza u mnie od wersji 2.3.2 co skutecznie zaważyło na upgradzie. Jest to też doskonały moment na naukę kompilacji ze źródeł, która w większości programów przebiega podobnie mam więc nadzieję, że dla niektórych będzie to bardzo pouczające doświadczenie.

Amarok niedawno przeniósł się z SVN do GIT. Oba repozytoria oferują łatwą aktualizację zainstalowanego programu w tym artykule jednak pominę instalację tym sposobem, gdyż znacznie rozszerza to zagadnienie i stanowi raczej temat na odrębny artykuł. Z tego samego powodu nie wspominam też o Checkinstall, który służy do budowania paczki DEB. Użycie tego programu nie należy do skomplikowanych ale to też temat na inną dyskusję.

Instalację ze źródeł rozpoczniemy więc od ściągnięcia archiwum TAR z wersją beta odtwarzacza, którą znajdziemy na stronie: http://amarok.kde.org/wiki/Download:Source. Paczkę należy najpierw rozpakować, co można zrobić na dwa sposoby - "konsolowo":
tar xjf /ścieżka/do/ archiwum/Amarok-2.3.90.tar.bz2
Lub wchodząc do katalogu, gdzie pobraliśmy paczkę i klikając prawym klawiszem myszy na nią, po czym wybieramy "Rozpakuj tutaj, automatycznie wykryj katalogi". Utworzony w ten sposób katalog warto przenieść w miejsce, gdzie nie będzie stanowił bałaganu np. do specjalnego katalogu, gdzie będziemy trzymać wszystkie tego typu katalogi. Podyktowane jest to opcjonalną koniecznością posiadania takiego katalogu w celu późniejszego usunięcia programu, jednak obecnie można to zrobić także korzystając z polecenia "remove". Przyjmijmy jednak, że posiadamy już wspomniany katalog ze źródłami w katalogu BIN co ułatwi późniejsze tłumaczenie poleceń.

Na początku musimy się jednak zaopatrzyć w narzędzia, dzięki którym będziemy budować paczkę oraz zależności. Kubuntu nie posiada domyślnie oprogramowania potrzebnego do kompilacji programów. Jest to podyktowane oszczędnością miejsca na płycie CD i faktem, że do zbudowania paczki potrzeba jeszcze dociągnąć indywidualne zależności co sugeruje potrzebę posiadania internetu do tego celu. Musimy się więc zaopatrzyć sami w odpowiednie narzędzia korzystając z polecenia:
sudo apt-get install build-essential cmake kdebase-workspace-dev libx11-dev
Teraz musimy zaopatrzyć się w paczki potrzebne do zbudowania naszego programu. Zazwyczaj ich listę znajdziemy w pliku README jednak ze względu na rozbieżności w nazwach poszczególnych pakietów w różnych dystrybucjach autorzy programów podają tylko ich ogólne nazwy. Paczki takie są oznaczone rozszerzeniem -dev. W przypadku programu, którego poprzednia wersja znajduje się w repozytorium mamy sprawę ułatwioną, gdyż możemy skorzystać z polecenia:
sudo apt-get build-dep amarok
...które wyświetli nam nam ich listę. Należy pamiętać, że nowa paczka może potrzebować pakietów w wyższej wersji niż posiadamy w systemie co skutecznie utrudni nam dalszą kompilację. Nowa wersja programu może też wprowadzić jakieś dodatkowe zależności, o których dowiemy się wkrótce podczas kompilacji.
Przed rozpoczęciem naszych eksperymentów musimy jeszcze pozbyć się starszej wersji Amaroka:
sudo apt-get remove amarok amarok-common
Teraz warto zająć się właściwą operacją. Przechodzimy więc do katalogu w którym znajdują się nasze źródła:
cd ~/BIN/Amarok-2.3.90
Tworzymy katalog build:
mkdir build
... i przechodzimy do niego:
cd build
Teraz czas na najważniejszą operację. Jeśli przebiegnie ona prawidłowo to już powinniśmy odnieść sukces. Wpisujemy polecenie:
cmake .. -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=`kde4-config --prefix`
Jest to standardowe polecenie potrzebne w KDE SC, które zainstaluje nam program globalnie. Ponieważ instalujemy wersję deweloperską warto dodać jeszcze jeden prefiks, który pozwoli na dodanie narzędzi potrzebnych do tworzenia raportów o błędach, którymi potem wspomożemy projekt. Właściwe polecenie powinno więc wyglądać następująco:
cmake .. -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=`kde4-config --prefix` -DCMAKE_BUILD_TYPE=debugfull
Ekran jaki wyświetli się po wpisaniu tego polecenia wskaże nam, czy mamy już wszystko gotowe do właściwej kompilacji. Jeśli popełniliśmy jakieś błędy system nas o tym poinformuje wyświetlając komunikat na końcu. Jest to zazwyczaj związane z brakującymi zależnościami, warto więc taki komunikat wkleić w wyszukiwarkę, gdzie znajdziemy pomoc jak te zaległości naprawić. Jeśli jednak wszystko jest complete możemy przejść do następnego kroku:
make
Jest to najdłuższy etap kompilacji. Właściwie możemy sobie w tym czasie nastawić wodę na kawę i spokojnie spożyć przyrządzony trunek. Tu też mogą wystąpić błędy, których komunikaty można potem wykorzystać do szukania rozwiązań problemów w internecie. Jeśli jednak wszystko zakończy się na 100% można już przystąpić do właściwej instalacji. Warto wspomnieć, że proces budowania można znacznie przyspieszyć ale to też opiszę innym razem. Jeśli budowanie mamy już ukończone można przystąpić do instalacji, która trwa o wiele krócej:
sudo make install
Pamiętajmy że wszystkie operacje oprócz tej można przeprowadzić na koncie zwykłego użytkownika, podczas instalacji potrzebne będzie jednak hasło. I to właściwie już wszystko. Program można usunąć korzystając z tego samego katalogu i wpisując polecenie:
sudo make uninstall
Po instalacji można jeszcze zrestartować Plasmę aby zapisała konfigurację np. ikonę Amaroka w menu:
kbuildsycoca4 --noincremental
I to właściwie wszystko. Nowy Amarok jest gotowy do użycia. Mam nadzieję, że ten tekst zachęci was do eksperymentów i pozwoli na zmniejszenie różnic pomiędzy wszystkimi dystrybucjami, co można uzyskać właśnie pracą ze źródłami.

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo