wtorek, 28 grudnia 2010

Kfilebox 0.4.6 - koniec synchronizacji

Kfilebox (dawniej KDropbox) to dla użytkowników KDE SC jedna z nielicznych metod korzystania z Dropboksa. Program ten posiada większość funkcji natywnego klienta Dropboksa (brakuje możliwości ograniczenia prędkości transferu i korzystania z proxy). W każdym razie siłami jednej osoby dokonano czegoś, czego nie są w stanie (lub nie mają zamiaru) zrobić deweloperzy oryginalnego projektu. Smutną nowiną jest wiadomość, że wraz z aktualnym wydaniem autor ma zamiar zakończyć kontynuację prac nad nim.

Kfilebox jest narzędziem, które doskonale integruje klienta Dropboksa w środowisku KDE SC. Do jego zalet należy nieskazitelna współpraca z Dolphinem, możliwość wyboru przeglądarki, ścieżki do katalogu, współpraca z natywnymi powiadomieniami i wiele innych.


Nowe wydanie otrzymało, w stosunku do poprzednich wersji, tylko kilka kosmetycznych poprawek. Kfilebox po zmianie marki otrzymał nowe logo, którego autorem jest nasz kolega z bloga Wojtek "rrh" Ryrych. Jest on także autorem monochromatycznego zestawu ikon, które będą ukazywać się podczas pracy klienta w tacce systemowej. Ikony te można teraz wybrać w Preferencjach Kfileboksa spośród trzech wersji: natywne (niebieskie), white (autor: Daniel Eguren) i właśnie monochrome. Trochę zdziwiłem się kiedy po instalacji programu obok jego nazwy nie znalazłem ikony, ale można to łatwo naprawić edytując wpis w menu i wskazując ikonę znajdującą się w zakładce Ikony systemowe: Programy.


Kfilebox korzysta z najnowszej wersji Dropboksa 1.0.10, która jest pobierana wraz z programem. Program jest tylko graficzną nakładką na właściwego klienta. Można go pobrać ze strony: http://sourceforge.net/. Autor przygotował źródła i paczki dla OpenSUSE 11.3, Mandriva 1010.1 i Kubuntu 10.04 (działają także na Kubuntu 10.10).

Więcej o Kfilebox na stronie:
http://kdropbox.deuteros.es/index.php

Jak wspomniałem Kfilebox 0.4.6 jest ostatnim wydaniem jakie przygotował autor programu Guillermo Amat. W tej chwili jest on zajęty pracą nad podobnym projektem mającym być godną konkurencją dla Dropboksa o nazwie Acid Rain. Program będzie posiadał podobne funkcje do przechowywania i synchronizacji plików jakie ma Dropbox, jednak w przeciwieństwie do niego będzie umożliwiał także wybór providera usługi serwerowej (Mercurial hosting service), oraz możliwość utworzenia serwera przy pomocy komputera lokalnego. Acid Rain już w tej chwili znajduje się w fazie beta i posiada klienta Qt dla Linuksa, MAC OS X i Windows. Autor zaprasza do testów. Więcej o projekcie:

http://myacidrain.com/index.php

Źródła Kfileboksa są oczywiście nadal otwarte i osoby chcące kontynuować projekt mogą to bez przeszkód uczynić.