poniedziałek, 20 grudnia 2010

Kubuntu 10.10 - regulacja głośnością

W Kubuntu 10.10 niespodziewanie wprowadzono do systemu w pełni skonfigurowany serwer dźwięku PulseAudio. Nie wszystkim ta zmian przypadła do gustu głównie z powodu dość problematycznej obsługo tego serwera, jednak jego możliwości często rekompensują wszystkie wady. Wraz z PulseAudio zmianie uległa obsługa regulacją dźwięku w KMix, dlatego postanowiłem dziś przedstawić wszystkie możliwości jakie ma pod tym względem użytkownik w KDE SC. Artykuł dotyczy głównie Kubuntu 10.10 właśnie przez wzgląd na wspomniane PulseAudio, ale chyba użytkownicy innych systemów z KDE SC znajdą analogiczne możliwości także w nich.

Veromix 0.9.1

Ten plasmoid jest doskonałym zastępnikiem dla KMixa jeśli chodzi o obsługę kanałów PulseAudio. Jego przewaga to szybki dostęp do regulacji głośności kanałów jeśli są aktywne, który w KMix można uzyskać dopiero po uruchomieniu jego miksera. W nowym wydaniu, które zostało udostępniono całkiem niedawno, poprawiono wyświetlanie okładki utworu w niektórych odtwarzaczach i przyciski sterujące odtwarzanym utworem (wprowadzone w wersji 0.9). Plasmoid posiada duże możliwości konfiguracyjne min. możliwość włączenia widoku kanałów Record i obsługę skrótów globalnych.
Plasmoid można zainstalować za pomocą systemu GHNS (Dodaj elementy interfejsu-Get New Widgets..). Działa tylko z PulseAudio i do działania potrzebuje także:

- plasma-scriptengine-python
- python-xdg
- python-qt4-dbus

Więcej informacji:
http://kde-look.org/

Mixeroid 0.3

Mixeroid służy do regulacji kanałów Alsy i muszę przyznać, że jest dość wygodnym narzędziem. Jego wadą jest kiepski wygląd na panelu, dlatego lepiej sprawuje się po umieszczeniu bezpośrednio na pulpicie. Dość niewygodny jest też brak określenia kanałów nazwami, taką informację można uzyskać dopiero w podpowiedzi po najechaniu myszą na suwak. Jednak jest to bardzo przejrzysty sposób na dostęp do kanałów Alsy jeśli w KMix wyświetlane są tylko kanały PulseAudio.Instalacja plasmoidu tak jak w poprzednim przypadku dostępna za pomocą GHNS, także nie powinno być z nią problemów. Plasmoid wymaga obecności w systemie:

- python-alsaaudio
- plasma-scriptengine-python

Więcej informacji:
http://kde-look.org/

KMix 4.5.4

Jak już wspomniałem wcześniej KMix umożliwia w tej chwili tylko obsługę kanałów PulseAudio. Aby uzyskać dostęp do kanałów Alsy (oprócz wspomnianego Mixeroida) możemy także użyć konsolowego frontendu, który wywołamy poleceniem:
alsamixer


Jest jednak sposób na dostęp do tego miksera w KMix tak jak to było w poprzednich wydaniach Kubuntu. Dostęp taki możemy uzyskać za pomocą polecenia:
kquitapp kmix && KMIX_PULSEAUDIO_DISABLE=1 kmix
Kluczowym argumentem w tym poleceniu jest wartość "1", po zastąpieniu jej cyfrą "0" - KMix powróci do poprzedniej formy. Wpisywanie polecenia za każdym razem jest dość niewygodne dlatego warto pobawić się w nadanie mu postaci skryptu. Otwieramy nowy plik tekstowy i wpisujemy w jego treści:
#!/bin/bash
kquitapp kmix && KMIX_PULSEAUDIO_DISABLE=1 kmix
Zapisujemy ten plik w katalogu: ~/.kde/Autostart i nadajemy mu prawa do wykonania:
chmod 755 ~/.kde/Autostart/kmixfix
Od tej chwili system będzie się uruchamiał ze starą wersją KMix, a regulacją PulseAudio zajmie się Veromix. Polecenie możne także wykorzystać do stworzenia aktywatora np. w menu. Jeden z aktywatorów będzie miał postać polecenia z "jedynką" i służył do włączania KMix-Alsa, drugi z "zerem" do przywracania KMix-PulseAudio. Jest to dość szybki i sprawny sposób przełączania pomiędzy obiema wersjami.

I to na tyle mam nadzieję, że pomoże to niektórym osobom odpowiednio skonfigurować swój system.