niedziela, 5 grudnia 2010

Muon jako Software Center

Użytkownicy Kubuntu zapewne z niecierpliwością oczekują wydania Muona, no w każdym razie ja go tak oczekuję. Muon pojawi się prawdopodobnie domyślnie w wersji 11.04, choć nie będzie stanowił konkurencji dla KPackageKit. Rolą tego menedżera pakietów jest uzupełnienie luki powstałej po Synapticu i będzie spełniał bardziej szczegółowe zadania dotyczące zarządzania pakietami w systemie niż KPK.

Muszę przyznać, że rozwój Muona przechodzi moje najśmielsze oczekiwania. Niedawno autor tego programu przedstawił charakterystyczne cechy nowego wydania oznaczonego liczbą 1.1. Muon rozrósł się już do tego stopnia, że autor zdecydował się na podzielenie go na trzy części skupione w jednym projekcie pod nazwą Muon Package Management Suite.


W skład nowego projektu będzie wchodził charakterystyczny dla pierwotnej wersji projektu Menedżer Pakietów ( Muon Package Manager), który pozwoli na różne czynności związane z poszczególnymi pakietami. Ten rodzaj działalności Muona jest jego najbardziej znaną dotychczas cechą odróżniającą go od KPK i zbliżającą bardziej do Synaptica. Drugim składnikiem ma być Menedżer Aktualizacji (Muon Updater), który przejmie wszystkie czynności związane z aktualizacją nowych wersji oprogramowania.


Nowym projektem w zestawie ma być Centrum Oprogramowania (Muon Software Center) i jest to największa niespodzianka nowego wydania. Krótko mówiąc, tym elementem Muon będzie konkurował z KPK w kwestii instalacji oprogramowania z nastawieniem na widok poszczególnych aplikacji. Takiej funkcji poszukiwali początkujący użytkownicy, których nie interesowało zarządzanie poszczególnymi pakietami programu. Największym ułatwieniem menedżerów instalacji powinna być właśnie możliwość wyszukania programu według jego nazwy, a nie ze względu na poszczególne składniki.


Muon Software Center umożliwi łatwiejsze przeszukiwanie dostępnych programów ze względy na repozytoria, co jest świetną opcją w przypadku instalacji najnowszych wersji. Będziemy mogli także wyświetlić charakterystykę programu i dostępne zrzuty ekranowe. Dodatkową opcją będzie możliwość wyszukania już zainstalowanych programów i uruchomienie ich bezpośrednio z poziomu Centrum Oprogramowania. Dostępna będzie także historia instalacji, która pozwoli na szybkie przejrzenie naszych działań.

Zaczynam powoli sądzić, że także użytkownicy KDE doczekają się programu na miarę USC i rozwój Muon potwierdza moje "obawy".


Więcej informacji:
http://jontheechidna.wordpress.com/


=-=-=-=-=
Powered by Blogilo