piątek, 31 grudnia 2010

Nowości KDE SC 4.6 cz. 13 - Knights 2 w kdegames

Jako wielbiciel szachów nie mogłem przejść obok tej pozycji bez milczenia. Jednak od czasu pierwszej odsłony (2.0) tej gry wiele się w niej zmieniło. Wersja 2.1 niestety obfitowała w liczne błędy i dużo nowości zresztą, jednak dopiero przy numerze 2.2.0 autorowi udało się doprowadzić program do ostatecznego kształtu i przeforsować jego obecność w zestawie kdegames, co stanie się w wersji 4.6 KDE SC.Pierwsza wersja Knights była tak naprawdę tylko graficzną nakładką, która pozwalała na grę z innym człowiekiem na jednym komputerze lub z samym komputerem po doinstalowaniu silników szachowych: gnuchess i crafty. W nowym wydaniu zrezygnowano z tego drugiego silnika, ale gnuchess musimy jednak doinstalować, chcąc pograć z komputerem.

Kolejną nowością jest możliwość gry przez internet. Tu autor zdecydował się na dość popularny serwis freechess.org. Knights pozwalają na grę z użyciem oficjalnego konta jak i anonimowo. I to chyba najciekawsza zmiana w tym programie ponieważ za jej pośrednictwem będziemy mogli się zmierzyć z przeciwnikami z całego świata o zróżnicowanym stopniu zaawansowania.


Dużo miejsca, albo raczej czasu, poświęcono także wyglądowi programu. Oprócz nowych zestawów pionków, dodano możliwość poszerzenia ich o nowe za pomocą systemu GHNS i co za tym idzie możliwość stworzenia własnych zestawów i zaprezentowania ich innym użytkownikom. Poprawiono także animacje, choć testując grę na KDE SC 4.5 rażą cięcia podczas animowania pionów. Mam nadzieję, że wersja 4.6 środowiska nie będzie już miała takich problemów. Natomiast wygląda to bardzo ciekawie zwłaszcza podczas gry z innym przeciwnikiem na tym samym komputerze, kiedy pionki dla poszczególnych graczy zamieniają się stronami na szachownicy.

Bardzo ciekawie prezentuje się się też nowa funkcja pozwalająca na mierzenie czasu gry przy pomocy zegarów. Osoby, które grają w szachy wiedzą, że jest to bardzo przydatne. Natomiast bardzo mnie ucieszyło, że autor skorzystał z możliwości bibliotek KDE i wizerunek zegarów zmienia się za każdym razem, gdy zmienimy temat Plasmy na inny. Zresztą najlepiej to widać na zamieszczonych obrazkach.

Jak już wcześniej wspomniałem grę można sprawdzić także w środowisku KDE SC 4.5 i Kubuntu 10.10, należy jednak pamiętać, że jest to jeszcze wersja testowa wyciągnięta z repozytorium git w wersji 2.2.1. Aby zainstalować grę musimy dodać do listy repozytorium Nuovodna-stuff:
sudo add-apt-repository ppa:nuovodna/nuovodna-stuff
sudo apt-get update
sudo apt-get install knights gnuchess
Przypominam, że repozytorium Nuovodna zawiera wiele testowych aktualizacji dla środowiska KDE, więc po instalacji programu zaleca się jego wyłączenie w Ustawieniach KPackageKit.

Więcej o programie:
http://noughmad.wordpress.com/
http://kde-apps.org/