niedziela, 19 grudnia 2010

Nowości KDE SC 4.7 cz. 2 - Marble Globe i trzęsienia ziemi

Marble Globe to jeden z najbardziej znaczących programów open source. Rzadko zdarza się sytuacja, że program będący w pełni zbudowany w oparciu o wolne oprogramowanie mógł konkurować z zamkniętymi aplikacjami. Marble stanowi pod tym względem konkurencję dla Google Earth i Google Maps i pomimo tego, że wiele jeszcze mu brakuje do tych aplikacji jego rozwój w ostatnim czasie znacznie przyspieszył, a wiele nowych funkcji jest na tyle oryginalnych, że nie dublują pomysłów z innych programów.

O nowościach w zbliżających się wydaniu KDE SC 4.7, którego Marble jest częścią, pisałem już kilka razy. Lista commitów do tego wydania już się nie powinna zmienić ale deweloperzy już myślą o następnym wydaniu tego programu w KDE SC 4.7.

Jednym z nowych dodatków ma być tworzony w ramach Google Code-in - Earthquake Online Service. Dodatek będzie umożliwiał wyświetlenie na mapach Marble znaczniki określające miejsca, w których w ostatnim czasie zarejestrowano trzęsienia ziemi. Wszystkie dane będą pobierane z serwisu geonames.org.

Jak wspomniałem dodatek będzie można sprawdzić dopiero w KDE SC 4.7, choć istnieje możliwość jego samodzielnej kompilacji w 4.6.

Więcej informacji:
http://nienhueser.de/blog/?p=259
http://reviewboard.kde.org/r/5995/