poniedziałek, 13 grudnia 2010

Oxygen GTK - aplikacje GNOME jak KDE

Aplikacje GTK w KDE SC
Integracja programów napisanych przy pomocy różnych stylów w dystrybucjach Linuksowych jest częstym tematem dyskusji użytkowników Linuksa. Linuksowcy są bardzo wybredni w tej kwestii i bardzo lubią, gdy wszystkie aplikacje prezentują podobny styl i układ elementów okna. Sprzyja to przejrzystości pulpitu i jego estetyki. W przeciwieństwie do Windowsa, gdzie praktycznie każda aplikacja prezentuje inny wygląd, środowiska linuksowe dostarczają style, które integrują wygląd aplikacji. Problem pojawia się jednak w przypadku mieszania aplikacji GNOME I KDE.

KDE SC dostarcza dla aplikacji własny styl i Oxygen jest on trudny do integracji w środowisku GNOME. Z drugiej strony aplikacje napisane przy użyciu GTK, choć łatwo jest podrobić aby wyglądały jak natywne aplikacje KDE przy pomocy QtCurve i tak odbiegały wieloma elementami od wyglądu środowiska. Twórcy Oxygena postanowili temu zaradzić prezentując port tego stylu do GTK.

Po krótkich testach stwierdziłem, że Oxygen Gtk prezentuje się o wiele lepiej niż QtCurve. Integrację posunięto tu o wiele dalej, a deweloperzy obiecują, że z każdym nowym wydaniem będą dodawane nowe elementy jeszcze bardziej symulujące ten styl. Przykładem może być ścieżka dialogowa otwarcia pliku, lub możliwość przeciągania okien chwytając za pusty obszar okna, wprowadzona w Oxygenie w KDE SC 4.5.

Firefox i Konqueror
Oxygen Gtk będzie się ukazywał w nowej wersji podobnie jak KDE SC w półrocznych odstępach. Już teraz można zainstalować jego wersję 1.0.0. Niestety w obecnej chwili można to zrobić kompilując z paczki ze źródłami lub z repozytorium GIT. Nie jest to zresztą zbyt skomplikowane i każdy kto czytał mój tekst dotyczący analogicznej instalacji Amaroka na pewno sobie poradzi.

Prezentacja Oxygen GTK

Na początku ściągamy archiwum ze źródłami ze serwera i rozpakowujemy go. Otwieramy Konsolę i instalujemy potrzebne zależności:
sudo apt-get install build-essential cmake kdebase-workspace-dev libx11-dev libgtk2.0-dev
Przechodzimy do rozpakowanego katalogu:
cd ~/ścieżka/do/katalogu/oxygen-gtk-1.0.0
... i wykonujemy polecenia:
mkdir build
cd build
cmake -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=`pkg-config --variable=prefix gtk+-2.0` ../
(użytkownicy 64bitowych systemów powinni także użyć flagi: -DLIB_SUFFIX=64 )
make
sudo make install
Po zakończeniu działań dodatkowy styl znajdziemy w Ustawieniach systemowych - Wygląd programów.

W tej chwili styl przeznaczony jest tylko dla GTK 2.0. Wsparcie dla GTK 3 ma się pojawić po jego opublikowaniu.

Więcej informacji:
http://hugo-kde.blogspot.com/2010/11/oxygen-gtk.html
http://kde-look.org/content/show.php/Oxygen+Gtk?content=136216

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo