wtorek, 14 grudnia 2010

TuxPlay - gry i Linux

Gry na Linuksa to jeden z najczęściej poruszanych tematów. Nie chodzi tutaj o ilość samych gier, bo jest ich dość spora liczba. Problemem może być ich jakość w porównaniu z windowsowymi lub konsolowymi odpowiednikami. W tym temacie coś się niedawno ruszyło wraz z udostępnieniem kilku zaawansowanych silników graficznych dla twórców gier linuksowych, na jakąś superprodukcję będziemy musieli jednak poczekać.W porównaniu z sytuacją sprzed kilku lat widać, że producenci zaczynają dostrzegać użytkowników Linuksa. Większy problem stanowi popularyzacja takiej rozrywki wśród użytkowników. W dużej większości użytkownicy albo wybierają alternatywne granie na innych platformach, albo w ogóle pomijają temat gier na Linuksie. Faktem jest, że aby producenci zauważyli graczy ci muszę najpierw wykazać się inicjatywą i pokazać, że potrafią zainteresować się jakąś grą. Popularność nawet jednego tytułu typowo linuksowego mogłoby skłonić innych producentów do zauważenia konkurencji.

Jak wspomniałem gier na Linuksa jest całkiem spora liczba. Pośród gier prostych i niezobowiązujących można wyłapać kilka naprawdę świetnych tytułów. Problem w tym, że obecność takich gier trzeba najpierw wypromować i tu natrafiamy na podstawowy problem całego środowiska Wolnego Oprogramowania - kulejący marketing.Z pomocą tu przychodzą portale internetowe. W ostatnich latach powstała ich całkiem spora liczba, grami na Linuksa zajął się nawet znany portal Phoronix, który publikuje sporo tekstów na tematy techniczne związane z nowościami w kwestii użytych technologii w grach. Ciekawą pozycją jest też powstały w ramach OMG!Ubuntu! - Ubuntu Gamer. Polscy gracze także nie mogą narzekać na brak informacji o grach na platformy linuksowe. Od dawna istnieje serwis WikiGames, powstały w ramach portalu i forum Ubuntu.pl. Od jakiegoś czasu dynamicznie rozwija się też serwis TuxPlay, któremu chciałbym poświęcić trochę swojego czasu.

TuxPlay to serwis, który powstał pod patronatem znanego wielu użytkownikom pierwszego sklepu z grami na Linuksa w Polsce, czyli Wupry. Wbrew pozorom Wupra postanowiła nie korzystać w ten sposób do promocji swej działalności. Jak zapewnił mnie szef sklepu jedyny wpływ jaki ma na ten portal to ogłaszane w jego ramach konkursy, dzięki którym czytelnicy i osoby piszące teksty mogą wygrać ciekawe tytuły na Linuksa. Drugim miejscem, gdzie można coś dowiedzieć się o sklepie jest też forum, będące także miejscem, gdzie można zgłaszać problemy i propozycje związane z działalnością Wupry. Celem portalu jest przede wszystkim działalność społecznościowa, mająca na celu promowanie rozrywki komputerowej wśród użytkowników Linuksa. Znajdziemy tam sporo zapowiedzi i nowości z działalności branży jak i recenzji, które przyliżą użytkownikom konkretne tytuły.

Jak wspomniałem serwis powstały kilka miesięcy temu już teraz może się pochwalić całkiem sporą ilością materiału. Niestety obecnie nad tekstami pracuje tylko kilka osób i autorzy szukają pomocy w tym względzie. Sam od jakiegoś czasu zainteresowany jestem promocją linuksowego grania, więc postanowiłem wspomóc portal swoimi tekstami. W tej chwili pojawiły się tam moje recenzje publikowane także na łamach Konqiklub, ale recenzja Toribasha była ostatnim takim tekstem u mnie na blogu. Od tej chwili wszystkie informacje na temat grania na Linuksie będę publikował właśnie na łamach TuxPlay. Decyzja ta jest głównie związana z odciążeniem bloga z tematów nie związanych bezpośrednio z KDE SC i Kubuntu i umieszczania ich w miejscu bardziej tematycznym.Ze swojej strony chciałbym zachęcić was do odwiedzania TuxPlay, choćby w celu zdobycia informacji. W działalności takich serwisów można także uczestniczyć w ramach komentarzy, gdzie także można zamieszczać ciekawe informacje, które pomogą innym. Osobiście jednak zapraszam do własnej twórczości i wsparcia w ten sposób działalności serwisu.

Więcej informacji:
http://www.tuxplay.pl/

Korzystając z okazji chciałbym także wspomnieć o LinuxPortal.pl. Serwis jest zbiorem nagłówków RSS z prawie wszystkich polskich blogów i portali piszących o Linuksie. Dodając subskrypcję tego portalu do własnego czytnika RSS otrzymamy bardzo dużo informacji z polskiego środowiska linuksowego w ramach jednego kanału. Niedawno w bocznym panelu Konqiklub umieściłem widget prezentujący najnowsze wpisy z różnych polskich portali właśnie przy pomocy kanału LinuxPortal.pl. Gorąco polecam.