środa, 29 grudnia 2010

YaRock 0.0.41, coraz bliżej do Amaroka

Pamiętacie jeszcze YaRocka, którego opisywałem jakiś czas temu? Ostatnie postanowiłem przyjrzeć się temu odtwarzaczowi jeszcze raz tym razem w nowej odsłonie oznaczonej numerem 0.0.41. Muszę przyznać, że ta wersja zrobiła na mnie niezłe wrażenie tym bardziej, że autor w dość krótkim czasie, zaopatrzył odtwarzacz w funkcje, których brakowało mi w poprzednim wydaniu.


YaRock zyskał moją sympatię za lekkość i przejrzysty wygląd, który pozwala na swobodne przeglądanie naszej kolekcji muzycznej. Jeśli chodzi o lekkość to program nadal znajduje się w czołówce odtwarzaczy dla KDE SC, natomiast nowe funkcje sprawiają, że coraz bliżej mu do bardziej zaawansowanych programów tego typu jak na przykład Amarok.

Zresztą odtwarzacz wcale nie zamierza konkurować z Amarokiem, nadal stawia na prostotę i przejrzystość, jednak jak już wcześniej wspomniałem niektóre funkcje w obecnych czasach są już standardem i nie wypada ich pomijać budując program. Na początek chciałbym zdementować plotkę, którą sam podałem, jakoby program nie posiadał możliwości dokowania w tacce systemowej. Oczywiście YaRock posiadał ją od początku, tylko ukrytą w ustawieniach programu (biję się w pierś za te niedopatrzenie).


Jeśli chodzi o wygląd to tu też zaszło kilka zmian, które zasługują na miano małej rewolucji. Przede wszystkim rozbudowano dodatkowy panel, który ukazywał się po kliknięciu na przycisk Home. Dodatkowy panel pozwala teraz na zarządzanie źródłami mediów, których zasoby wyświetlane są w drugim panelu i stamtąd przenoszone na listę odtwarzania. Panel zyskał na znaczeniu ponieważ przybyło programowi kilka dodatkowych funkcji jak np. możliwość słuchania stacji radiowych, ale o tym za chwilę. Teraz wszystkie źródła mediów pogrupowane są w przyjemnym, rozwijalnym widoku (tree structure).

Program zyskał także nowy ToolBar z przyciskami Go back/Go forvard i paskiem adresu, jaki znajdziemy w menedżerach plików i muszę przyznać, że świetnie ułatwia przemieszczanie się w strukturze kolekcji.

Jak wspomniałem w nowym wydaniu istnieje możliwość słuchania stacji radiowych. W tym przypadku autor bardzo się postarał dodając zarówno możliwość zainstalowania gotowych kolekcji jak i pojedynczych stacji z adresu URL. Od początku w odtwarzaczu są już umieszczone stacje IceCast. Ponadto autor w odrębnych plikach daje możliwość dodania ShoutCast oraz stacji przygotowanych wcześniej dla Amaroka w specjalnych skryptach, w tym większości polskich. Muszę przyznać, że w tym przypadku także zostały spełnione moje wymagania od tego programu, które wytknąłem poprzedniej wersji.

Muszę przyznać, że odtwarzacz powoli staje się świetną pozycją w swojej kategorii. Szczególnie chciałbym go polecić osobom nie mogącym poradzić sobie z porządkami w swoich zbiorach i szukających czegoś lżejszego od Amaroka.

Program można zainstalować w Kubuntu 10.10 z paczek:
32bit
64bit

Warto także pobrać dodatkowe stacje radiowe:
Yarock_radiofiles_1.1.tar.gz
Yarock_icecast-shoutcast_files.tar.gz

Więcej informacji:
http://qt-apps.org/