niedziela, 16 stycznia 2011

Amarok 2.4.0 "Slipstream" już jest

Deweloperzy Amaroka podołali jednak trudnemu zadaniu dotrzymania obietnic wydawniczych i możemy już teraz cieszyć się finalną wersją najnowszego wydania tego odtwarzacza.

W nowym wydaniu deweloperzy postawili na poprawę optymalizacji i wyszukiwanie i usuwanie błędów. Optymalizacja "dotknęła" przede wszystkim panel widgetów, teraz działają one o wiele stabilniej. Wydanie wprowadza także nowy widget Tabs, pozwalający na wyszukanie tabów gitarowych odtwarzanego utworu. Prawie wszystkie dodatki otrzymały też nowe funkcje min. więcej informacji o zbliżających się koncertach, wyszukiwanie informacji w Wikipedii jest teraz możliwe w kilku językach, poprawiono też aplet Bieżący utwór, który został zintegrowany z listą ostatnio odtwarzanych utworów.

Największą zmianą jest jednak kompletnie przepisany Skaner kolekcji, który teraz spełnia swoje funkcje o wiele szybciej. Warto także wspomnieć o wielkim powrocie do Amaroka MusicBrainz, który teraz, niemal automatycznie otaguje nam wszystkie utwory, a przynajmniej bardzo pomoże w wyszukiwaniu potrzebnych informacji. Poprawiono współpracę z iPod Touch 3G. Do nowego wydania nie trafił jednak Playdar, który miał ułatwić wyszukiwanie utworów.


Deweloperzy postanowili też dokonać kilka kosmetycznych zmian w wyglądzie. Wprowadzono kolorowanie tekstu w konsoli podczas uruchamiania Amaroka w trybie debug, wprowadzono ukrywanie menu programu, poprawiono wygląd OSD i Moobara. Warto także wspomnieć, że autorem aktualnego splasha Amaroka został, znany wielu użytkownikom Kubuntu, Tomek "Sheytan" Dudzik.

Więcej o nowościach w nowym Artykule przeczytacie z wcześniejszego wpisu: Nowy rok Wilka.

Amarok 2.4.0 trafił już do backportów Kubuntu 10.10. Osoby, które korzystały już z wcześniejszej wersji tego programu, mogą ją łatwo aktualizować dodając repozytorium:
sudo add-apt-repository ppa:kubuntu-ppa/backports
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
Więcej informacji o nowym wydaniu Amaroka:
http://amarok.kde.org/en/releases/2.4.0