niedziela, 16 stycznia 2011

EggWM - lekki menedżer okien w Qt

Ostatnio wiele mówi się o lekkości Linuksa. Dystrybutorzy starają się pogodzić w swoich systemach problem dobrego wyglądu i optymalnego działania systemu. Muszę przyznać, że KDE SC jest w tej chwili na dobrej drodze aby przyćmić inne środowiska zarówno w kwestii dobrej kompozycji wyglądu i lekkości działania. Deweloperzy Chakry pokazali, że czysty zestaw bibliotek KDE wcale nie musi kojarzyć się z ciężkością systemu, teraz Canonical decyduje się na Qt jako podstawowy framework, który stworzy interfejs Unity 2D. Krótko mówiąc Qt/KDE jest obecnie w modzie. Ale czy nie da się szybciej?

Egg Window Manager to właśnie jeden z projektów, który ma szansę sporo namieszać w świecie Wolnego Oprogramowania. Dla KDE jest ważne, że nowy menedżer okien, mający być w zamierzeniu następcą KWin, został napisany przy użyciu C++ i Qt, co oznacza, że będzie dobrze współpracował z naszym ulubionym środowiskiem. Jednak w zamierzeniu autora EggWM ma być przede wszystkim alternatywą na urządzenia mobilne i właśnie elementy współpracy z gładzikami i tabletami są obecnie pierwszoplanowe w rozwoju tego oprogramowania.


No i właśnie lekkość tego menedżera ma być jego kluczową zaletą. Na obecnym etapie prac trudno mówić o jakichś rekordowych wynikach, ale prawie dziesięciokrotnie mniejsze zapotrzebowanie na zasoby w stosunku do KWin robi wrażenie. Trzeba jednak pamiętać, że do funkcjonalności KWin EggWM wiele jeszcze brakuje i prawdopodobnie implementacja nowych funkcji może przynieść mu więcej apetytu na zasoby systemu.

Warto także zwrócić uwagę na współpracę EggWM ze stadardami open-desktop.org, dzięki czemu już teraz posiada wsparcie dla popularnych docków (Docky, AWN oraz Cairo Dock).

Moim zdaniem warto jednak przyglądać się rozwojowi tego projektu. Stanowi on ciekawą alternatywę i podobno już teraz zachowuje się bardzo stabilnie. Pozostaje więc liczyć na jego szybszy rozwój i obecność na scenie oprogramowania KDE.

Więcej informacji:
http://code.google.com/p/eggwm/
http://qt-apps.org/