poniedziałek, 10 stycznia 2011

GStreamer zainstaluje kodeki

Od jakiegoś czasu trwa cicha wojna na polu backendów Phonona. Z jednej strony mamy standard KDE w postaci Xine, który od jakiegoś czasu pozostaje zupełnie zapomniany, a jego rozwój stanął w miejscy. Na szczęście tuż za zakrętem kształtuje się powoli Phonon- VLC, którego możliwości mają przyćmić dotychczasowych rywali, jednak jest on jeszcze nieskończony i dlatego na razie pozostaje tylko na polu eksperymentów.


Tymczasem deweloperzy Kubuntu chcą nas przekonać do backendu GStreamera w Phononie. W tej chwili jest on najlepiej rozwiniętym narzędziem o sporych możliwościach i ze wsparciem dużej bazy formatów medialnych. Ponadto GStreamer od wydania 4.4.3 posiada także wsparcie dla przechwytywania obrazy video, a teraz w zbliżającej się wersji 4.4.4 ma ułatwić użytkownikom wyszukiwanie i instalację kodeków multimedialnych.


Na załączonym powyżej filmie została przedstawiona właśnie ta funkcja. GStreamer w momencie uruchomienia pliku, którego odtworzenie nie jest możliwe ze względu na brak odpowiedniego kodeka w systemie, powiadomi o tym KPackageKit, który uruchomi procedurę instalacji odpowiedniego pakietu. Całość ma się odbywać prawie automatycznie, a nasza rola polegała będzie tylko na akceptacji operacji i wpisaniu hasła.

Nowość ma trafić do najbliższych wydań Kubuntu i Fedory, a deweloperzy chcą przekonać do swojego pomysłu także twórców innych dystrybucji. Cóż, na Phonon-VLC przyjdzie jeszcze poczekać jakiś czas. Deweloperzy Kubuntu natomiast chcą, aby przyszłe wydanie ich systemu było pozbawione dotychczasowych braków nawet jeśli to ma oznaczać częściowe mieszanie bibliotek z GTK-lubnymi, które są cechą niektórych pluginów GStreamera.

Więcej informacji:
http://apachelog.wordpress.com/2011/01/05/phonon-loves-codecs/