czwartek, 27 stycznia 2011

KDE SC 4.6 już do pobrania

Zgodnie z planem wydawniczym ukazała się najnowsza wersja środowiska graficznego KDE SC oznaczona numerem 4.6. Tym razem deweloperzy nie zdecydowali się na rewolucyjne zmiany starając się poprawić jakość dotychczasowych narzędzi, a szczególnie optymalizację i stabilność.

KDE SC 4.6 poprawia funkcjonowanie Działań Plasmy (Activities), które w przyszłości prawdopodobnie wyprą wirtualne pulpity. Activities umożliwiają stworzenie wirtualnych miejsc pracy z niezależnymi funkcjami pulpitu dzięki czemu użytkownik ma okazję nie tylko dostosować różne pulpity do innych zadań, lecz także na prowadzenie niezależnych sesji w tych samych samych programach i tych samych plikach.

Środowisko działa lepiej i stabilniej od poprzedniego wydania. Dużą zasługą takiego stanu rzeczy jest optymalizacja KWin. Co prawda autor poprawek twierdzi, że były one drobne jednak poprawa działania środowiska jest widoczna gołym okiem. Poprawie uległa także jakość animacji elementów Plasmy. Nowością w systemie jest także uniezależnienie się UPower, UDev oraz UDisks od przestarzałego HAL. Zmianie uległ także Menedżer Zarządzania Energią, który przeszedł kompletną przebudowę i pozwalający teraz na dodawanie modułów ustawień.


Duże zmiany przeszły też niektóre programy. Menedżer plików Dolphin zyskał świetny moduł wyszukiwania, plugin GIT i możliwość łatwiejszego tworzenia Servis Menu. Marble Global stanowi coraz większą konkurencję dla projektów Google. Wśród licznych zmian należy wymienić możliwość wyznaczania tras, która jest bardzo pomocna zwłaszcza w mobilnej wersji aplikacji. Także KStars zyskało możliwość wsparcia OpenGL podczas wyświetlania mapy nieba. Zmiany dotarły także do KSnapshota, który zyskał możliwość robienia zrzutów o nieregularnych krawędziach i współpracę z wtyczkami KIPI.

Warto także wspomnieć, że wraz z tym wydaniem zaczęto intensywnie wykorzystywać język skryptowy QML, który pozwoli w przyszłości na tworzenie aplikacji dla systemów mobilnych nie ustępującym w funkcjonalności swoim desktopowym odpowiednikom.


Jeśli chodzi o wygląd środowiska to tu wielkich zmian nie dostrzeżemy. Zespół Nunio Pinheiro bardzo napracował się nad poprawą stylu Oxygena. Poprawie uległy ikony mimetype, stworzono także styl GTK integrujący aplikacje napisane za pomocą tego frameworka z wyglądem środowiska. Drobnym poprawom uległ styl Plasmy - Air. Bardzo ciekawą funkcją jest tzw. Windows 7 like launchers, która umożliwia aktywatorów na panelu zamianie z Menedżerem zadań.

To oczywiście nie wszystkie zmiany jakie stały się naszym udziałem wraz z instalacją nowego KDE SC. W następnym artykule postaram się przedstawić ich pełną listę z podsumowaniem Nowości KDE SC 4.6.
W tej chwili KDE SC 4.6 można zainstalować w Kubuntu 10.10 korzystając z repozytorium Backportów:
sudo add-apt-repository ppa:kubuntu-ppa/backports
sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade
W Kubuntu 11.04 Alfa1 KDE SC 4.6 dostępne jest w trybie standardowej aktualizacji.

Więcej informacji:
http://www.kde.org/announcements/4.6/
http://www.kubuntu.org/news/kde-sc-4.6