czwartek, 13 stycznia 2011

KDE SC jak GNOME, czyli Ambiance plasma

Właściwie powinienem w tytule posta wpisać "KDE jak Ubuntu" ponieważ w gruncie rzeczy chodzi o styl GNOME, który jest charakterystyczny dla flagowego projektu Canonical. Wygląd GNOME w Ubuntu nie raz był już obiektem kontrowersyjnych dyskusji, jednak firma przyjęła właśnie taki schemat wizualny projektu i uważa, że najbardziej on charakteryzuje jego markę. Większość użytkowników Ubuntu zapewne podoba się Ambience i nie zmieniają go na inny schemat po instalacji systemu.Nie każdemu jednak mogą się podobać domyślne motywy. Osobną grupę stanowi domyślny motyw KDE SC, czyli Oxygen. Wielu użytkowników KDE nawet nie próbuje eksperymentować z innymi motywami wyglądu, gdyż według nich właśnie Oxygen jest tym najbardziej dopracowanym i najlepiej wyglądającym. Motyw Nuno Pinheiro często jednak znajduje się pod gradem krytyki fanów GNOME, którzy zarzucają mu, mityczną już, cukierkowatość.

KDE SC to jednak nie tylko Oxygen i możliwości konfiguracyjne tego środowiska stoją często na wyższym poziomie niż ustawienia wyglądu GNOME. Jakiś czas temu próbowałem to udowodnić, upodabniając wygląd środowiska KDE do natywnego wyglądu GNOME w Ubuntu. Cała operacja według mnie wykazała się dużą skutecznością, pomimo bardzo niewielu zmian. Największym problemem był jednak sam motyw Plasmy. Większość tego typu motywów jest właśnie przyozdobionych przesadną dla niektórych fanów GNOME przezroczystością, co może być dla nich nie do przyjęcia.


Ostatnio głośno zrobiło się jednak o nowym motywie Ambience Plasma, który zyskał już sporą ilość fanów i przychylnych komentarzy. Według mnie motyw wygląda świetnie. Stara się eliminować wszędobylską przezroczystość motywu Air, posiada podobne do GNOMOwych kolory i kilka elementów okien (np. suwaki). Charakterystyczną cechą motywu jest też zestaw monochromatycznych ikon tacki systemowej znany z Ubuntu, który podmienia te znane w KDE SC. Tutaj jednak także są pewne braki, choć autor z każdym wydaniem stara się je uzupełniać.

I to właściwie tyle co można napisać o tym motywie. Mi się on nawet spodobał, chociaż nie sądzę aby zagościł u mnie na pulpicie na stałe. Warto go też uzupełnić o dodatkowy schemat kolorów i ikon, które jeszcze bardziej przybliżą go do wyglądu Ubuntu.

Styl można łatwo zainstalować korzystając z systemu GHNS (Ustawienia systemowe - Wygląd przestrzeni roboczej - Motyw pulpitu - Get New Themes...). Więcej o Ambience plasma na kde-look.org.