niedziela, 9 stycznia 2011

KOffice 2.3 wydane

KWord 2.3.0
Deweloperzy KOffice mają zaszczyt zaprezentować najnowsze wydanie tego pakietu biurowego. Nowe wydanie jest jednocześnie ostatnim, które się ukazało pod starą nazwą, wraz z wersją 2.4 pakiet zmieni nazwę na Caligra.


KOffice 2.3 przeszło wiele zmian i deweloperzy poprawili dużą liczbę błędów, będących udziałem poprzedniego wydania. Wśród większych zmian warto wspomieć o nowych funkcjach, które trafiły do programu graficznego Krita. Autorzy programu twierdzą, że stał się on na tyle użyteczny, że powinien zadowolić nawet profesjonalnych malarzy i grafików komputerowych.

Duże zmiany trafiły także do programu KPresenter (Stage). Dodano do niego min. nowy widok sortowania slajdów, nowe efekty przejść, eksport plików do HTML.

KPresenter i Krita

Deweloperzy pakietu poprawili także znacznie obsługę formatów Microsoft Office (doc, xls, ppt, docx, xlsx, pptx), oraz prędkość wczytywania formatów OpenDokument.

Nowa wersja pakietu jest już dostępna dla Kubuntu 10.10 za pomocą repozytorium Kubuntu Backports:
sudo add-apt-repository ppa:kubuntu-ppa/backports
sudo apt-get update
sudo apt-get install koffice
W tej chwili nie mogę jednoznacznie stwierdzić, czy pakiet spełnia kryteria użytkowników co do bezproblemowego użytkowania programów wchodzących w jego skład. Niestety w przypadku tak dużej ilości oprogramowania musi minąć sporo czasu aby jednoznacznie ocenić jego możliwości lub wskazać wady, tym bardziej, że jak w przypadku Krity nowości znacznie podwyższają funkcjonalność tego programu. Uważam jednak, że pakietowi trzeba dać szansę, gdyż wiele jego funkcji nie znajdziemy w OpenOffice/ Libre Office.

Pełny raport zmian znajdziecie na stronie:
http://www.koffice.org/changelogs/koffice-2-3-0-changelog/

Zachęcam także do przeczytania tekstów Łukasza Ładeckiego, na łamach ITTechblog.pl, dotyczących KOffice 2.3 i Krita. Znajdziecie tam wiele bardziej szczegółowych informacji na temat nowości.