niedziela, 2 stycznia 2011

Mangonel - katapulta aplikacji

Mangonela, zwana także onagerem, lub skorpionem, to rodzaj katapulty stosowanej na średniowiecznych polach bitew. Nazwa nowego programu nie jest zresztą przypadkowa i bez znaczenia. Nawiązuje do programu Katapult, który jest dobrze znany osobom, pamiętającym jeszcze czasy KDE 3.


I właśnie z tęsknoty za tamtym programem, powstał Mangonel. Oczywiście od razu nasuwa się pytanie: Po co? Mamy już w KDE SC KRunnera, który pełni podobną funkcję programu pozwalającego na uruchamianie poleceń i programów przy pomocy skrótów klawiszowych.

Autor uważa jednak, że KRunner pomimo swoich niezliczonych funkcji i zalet nie jest wystarczająco przejrzysty i przyjazny dla klawiatury niż był Katapult i jest nim GNOME Do. W pewnym sensie przyznaję rację autorowi programu. Nawet tryb Krunnnera zorientowany na zadanie (QuickSand), który umożliwia na posługiwanie się klawiaturą, jest mało przejrzysty i wymaga, więcej kliknięć niż Mangonel. Z tego powodu uważam, że praca nad tym drugim programem może nam dostarczyć w przyszłości dość ciekawy projekt.Ale to wszystko dopiero w przyszłości, bo w tej chwili mamy do czynienia z pierwszą wersją programu, która dopiero zainicjowała jego rozwój. Program w tej chwili umożliwia jedynie wyszukiwanie i uruchamianie zainstalowanych aplikacji, oraz funkcję kalkulatora, nad którą zresztą autor powinien popracować, ponieważ w tej chwili wyniki działań są słabo widoczne na tle zbyt dużej ikony kalkulatora. Program jest jednak bardzo wygodny, w przeciwieństwie do KRunnera szybciej wyszukuje aplikacje i potrzebuje do tego mniejszej ilości liter. KRunner potrafi jednak wyświetlić więcej niż jedna pozycji wyszukań na raz i jak wspomniałem posiada więcej funkcji (w tej chwili). Autor obiecuje jednak, że dalsze prace nad programem poświęci właśnie na nowe dodatki, których niestety ze względu na odmienną budowę Mangonel nie może wykorzystać z zasobów KRunnera.


Jak widzicie oba programy opierają się dość odmiennym użytkowaniu, więc każdy użytkownik może sobie teraz wybrać to co jest dla niego najbardziej wygodne. Dla mnie Mangonel ma szansę zastąpić w KDE SC GNOME Do, który moim zdaniem jest bardziej wygodnym narzędziem od KRunnera, zwłaszcza dla osób lubiących korzystać z klawiatury.

Jak wspomniałem Mangonel 0.1 jest jeszcze dość wczesną wersją programu, musimy się więc liczyć z niestabilnością i ograniczonymi funkcjami programu. Osoby, które chcą go wypróbować mogą to uczynić dodając do listy repozytorium samrog131, za pomocą poleceń:

sudo add-apt-repository ppa:samrog131
sudo apt-get update
sudo apt-get install mangonel

Po instalacji programu radzę wyłączyć powyższe repozytorium w Ustawieniach KPackageKit, gdyż może zawierać testowe aktualizacje. Po instalacji programu należy jeszcze dodać go do autostartu (Ustawienia systemowe - Uruchamianie i wyłączanie - Dodaj program...). Program uruchamiamy skrótem klawiszowym Ctrl+Alt+Spacja, ale można go zmienić na własny w ustawieniach programu (prawoklik na oknie Mangonela).

Więcej informacji:
http://kde-apps.org/