poniedziałek, 17 stycznia 2011

Mapped Image Plugin, czyli różne tapety na wirtualnych pulpitach

Jakiś czas temu deweloperzy Plasmy usunęli jedną z ciekawszych funkcji przestrzeni roboczej, czyli ustawienie różnej tapety na każdym z wirtualnych pulpitów. Zmiana wynikała z rozszerzenia możliwości Activites (Działań Plasmy), które powoli przejmują wszystkie funkcje jakie mogliśmy wcześniej uzyskać za pomocą kilku pulpitów i oferują jeszcze większe możliwości np. niezależne zestawy elementów.Mówią jednak, że "w przyrodzie nic nie ginie, tylko zmienia właściciela", więc społeczność KDE sama próbuje uzupełnić braki dla wielbicieli poprzednich ustawień pulpitów. Osoby, które nie chcą bawić się w konfigurację Activites i do zwykłej pracy wystarczą im wirtualne pulpity mogą sobie na nich ustawić inne tapety za pomocą Mapped Image.

Mówienie o różnych tapetach jest niejako na wyrost, ponieważ plugin ten korzysta do swoich celów z pojedynczego obrazu, który dzielony jest na kilka elementów w zależności od ilości posiadanych pulpitów. Z tego powodu należy pamiętać, żeby wcześniej przygotować tapetę o odpowiednim rozmiarze. Ideałem jest stworzenie takiego zestawu samemu sklejając w jakimś programie graficznym kilka tapet ze sobą. Dużą zaletą pluginu jest świetna animacja przejścia pomiędzy pulpitami sprawiająca wrażenie płynnego przesuwania.

Właściwie to wszystko co można napisać o tym dodatku. Jest to projekt jeszcze młody, więc posiada kilka drobnych błędów (np. znikający przycisk wyszukiwania tapet na dysku). Trudno znaleźć też możliwość zainstalowaniu pluginu jakimś innym sposobem niż kompilacją ze źródeł. Nie jest to trudne i można w tym celu skorzystać z mojego wcześniejszego poradnika.

Mapped Image Plugin można pobrać z kde-look.org, gdzie znajdziecie także więcej informacji o tym projekcie.