środa, 19 stycznia 2011

Muon Suite 1.1.0 już dostępne

fot. Muon Package Manager
Muon i jego podstawa, czyli QApt powoli zaczynają zdobywać uznanie użytkowników Kubuntu. I nic dziwnego program pokazał, że nawet siłami społeczności mozna stworzyć menedżer pakietów z prawdziwego zdarzenia, mogący stanąć w szranki nawet z takimi tuzami jak Synaptic. Niedawno Muon przeszedł wielką transformację, która doprowadziła do podziału programu na trzy części o odrębnym charakterze, czyli Muon Package Manager, Muon Software Center i Muon Update Manager. W skład pakietu od niedawna wchodzi także Muon Update Notifier dostarczający powiadomienia o zdarzeniach dla Muon Update Managera i Muon Package Manager. Niedawno Jonathan Thomas ogłosił wydanie finalnej wersji opracowywanego przez siebie zestawu warto więc przyjrzeć się co nas czeka po instalacji.O Muon Suite pisałem już kilkakrotnie na łamach bloga, teraz skupię się więc na skrótowych informacjach. Jak wspomniałem Muon Suite stanowią teraz trzy programy o odmiennych funkcjach. Na swoim miejscu pozostał Muon Package Manager będący pierwowzorem całego projektu. Jest to program zbliżony funkcjami do Synaptica i pozwalający na przeszukiwanie oprogramowanie pod względem pakietów stanowiących jego części składowe. Jest to ukłon w stronę zaawansowanych użytkowników, którzy lubią wiedzieć co się instaluje na ich dysku i z jakich części zależnych są złożone instalowane programy.

W wersji 1.1.0 w MPM da się zauważyć następujące zmiany:
 1. nowe filtry wyszukiwania pakietów do automatycznego usunięcia i Residual Configuration
 2. przycisk zaznaczający wszystkie pakiety do automatycznego usunięcia
 3. nowy podgląd procesu ściągania i instalacji pakietów pokazujący więcej informacji
 4. oznaczenie pakietów wspieranych przez Kubuntu i Ubuntu specjalnym emblematem
 5. widok wyszukanych pakietów jest teraz przedstawiony alfabetycznie
 6. dodano kolumny "Stan" i "Requested" mówiące o statusie wyszukanych pakietów
 7. dodano więcej informacji o pochodzeniu pakietu w zakładce Technicals Details (Dane Techniczne)
 8. dodano pasek postępu wyszukiwania i przeładowanie listy pakietów po wprowadzonych zmianach
 9. dodano okno konfiguracji różnych opcji Apta
Fot. Muon Software Center

Muon Software Center to nowy projekt, który wszedł w skład pakietu. Jego zadaniem jest wyszukiwanie i instalacja oprogramowania ze względu na nazwy programu bez potrzeby zagłębiania się w szczegóły techniczne pakietów. Program powstał aby ułatwić instalację programów osobom początkującym i tym, które chcą to zrobić szybko i prosto. Główne cechy programu to:
 1. wyszukiwanie programów ze względu na kategorię
 2. okno informacji o programie
 3. wyszukiwanie dodatków i rozszerzeń aplikacji
 4. przeszukiwanie dodanych repozytoriów
 5. szybkie wyszukiwanie programów bez potrzeby znajomości pakietów składowych
 6. funkcja pierwszego uruchomienia programu zaraz po instalacji
 7. podgląd historii instalowanego oprogramowania
 8. system kolejkowania pakietów do instalacji
Fot. Muon Update Manager

Muon Update Manager to także nowy projekt, który wszedł w skład Muon Suite. Zostaje on uruchomiony podczas kliknięcia na ikonkę Muon Update Notifiera w momencie pokazywania informacji o nowych pakietach dostępnych do instalacji. MOM można także wywołać korzystając z przycisku w MPM.

Ze swojej strony muszę dodać, że jest to najbardziej niestabilny element całego zestawu i wielokrotnie zdarzyło mi się, że MUM nie potrafił zakończyć instalacji, a już zwłaszcza wariował kiedy do aktualizacji trafiały pakiety z nową wersją Muona właśnie. Z tego powodu nie polecam Muon Suite jeszcze w tym stadium produkcji, ale mam nadzieje, że do czasu wydania Kubuntu 11.04 wszystko zostanie załatane.

Fot. Muon Update Notifier

Muon Suite nie będzie domyślnie dostępny po instalacji Kubuntu 11.04, będzie natomiast wchodził w skład oficjalnego repozytorium, więc każdy będzie mógł go wypróbować bez potrzeby instalacji dodatkowych repozytoriów. Ja mam nadzieję, że już w następnym wydaniu oznaczonym liczbą 11.10 zastąpi już na stałe KPackageKit. W tej chwili można wypróbować Muon Suite 1.1.0 korzystając z repozytorium autora (Kubuntu 10.10):
sudo add-apt-repository ppa:echidnaman/qapt
W Kubuntu 11.04 program jest dostępny w oficjalnym repozytorium.
Warto także wspomnieć o planach Jonathana na przyszłość, czyli dla wersji 1.2. Z pewnością więcej uwagi zostanie poświęconej dodatkowym funkcjom Muon Package Manager i większym możliwościom konfiguracyjnym funkcji Apta poprzez ten program. Więcej uwagi też zostanie poświęcone Muon Update Managerowi, który ma być miej zależnym programem od MPM i zyskać więcej samodzielności. Największą jednak niespodzianką nowej wersji ma być zainicjowanie możliwości instalacji komercyjnego oprogramowania w Muon Software Center, podobnie jak to jest już rozwiązane w Ubuntu Software Center. Tu należy zaznaczyć, że jest to tylko zapowiedź rozpatrzenia dostępnych możliwości w tym względzie, a nie konkretna propozycja na przyszłość. Ja ze swojej strony mam dość pesymistyczne podejście do tego pomysły mając jeszcze w pamięci sytuację z próbą stworzenia Ubuntu One dla KDE i upadek tego projektu ze względu na brak współpracy ze strony Canonical. No ale być może czas zweryfikuje moje poglądy, czego sobie i innym użytkownikom Kubuntu życzę.

Warto także wspomnieć, że źródła Muon Suite niedawno wylądowały w git.kde.org. Jest to dość jednoznaczna decyzja świadcząca o szerszych kręgach zainteresowania twórców programu niż tylko jedna dystrybucja. Od tej pory źródła programu staja się także lepiej dostępne dla niezależnych programistów, dzięki rozproszonej strukturze GIT ułatwiającej min. łatwiejszą pracę nad różnymi forkami programu. Muon Suite otworzył także własna stronę na kde-apps.org, skąd można pobrać paczki dla Ubuntu oraz źródła i skąd w przyszłości będzie łatwiejszy do niego dostęp z innych dystrybucji.

Więcej informacji:
http://jontheechidna.wordpress.com/2011/01/16/muon-suite-1-1-0-released/