niedziela, 2 stycznia 2011

NITDroid - Android dla Nokii N900

Nokia N900 to niesamowity smartfon. Pomijając nawet jego zalety sprzętowe, warto pamiętać o szerokiej gamie otwartego oprogramowania dostępnego na ten telefon i kolejnych udanych próbach instalacji różnych programów, które wcale nie są dedykowane dla systemu Maemo, a pomimo tego działają.


Dotyczy to także systemów. Producenci Nokii umożliwili nieskrępowaną instalację każdego testowego systemu na tym telefonie, beż problemów z blokadami charakterystycznymi w innych telefonach i dzięki funkcji Dual Boot możemy przetestować na telefonie także niestabilne wydanie MeeGo, oraz od niedawna Androida.

Oficjalnie niestety Android dla Nokii nie powstał, ale dzięki społeczności zgromadzonej wokół projektu NITDroid jest możliwe także wypróbowanie tego systemu i to od niedawna w wersji 2.3.1, czyli Gingerbread. Osoby, które już teraz chciałyby używać tego systemu muszą się jednak uzbroić w cierpliwość. Pomimo ciężkiej pracy włożonej w projekt jest to nadal wersja eksperymentalna i pomimo tego, że wiele funkcji w nim już działa bez problemu nadal brakuje wielu dość istotnych opcji jak np. połączenia głosowe. Lista jest zresztą dość duża i zanim zabierzemy się za instalację warto ją przejrzeć, aby przekonać się czy już warto (źródło).


Choć sam nie mam na razie ochoty na takie eksperymenty, zapewne ta informacja może wydać się ciekawa, a autorzy projekty wkrótce dopracują w pełni jego funkcjonalność. Informacja wydała mi się jednak na tyle ciekawa, że warto ją odnotować, zważywszy na to, że pomimo otwartego charakteru systemu Android wielu producentów telefonów z tym systemem na pokładzie nie zdecydowało się na aktualizację do wersji 2.3.1 starszych modeli, postanawiając uczynić z Gingerbreada zachętę do zakupu nowych modeli telefonów.

Więcej informacji o NITDroid:
http://www.nitdroid.com/

PS. Jak zapewne zauważyliście Nokia N900 coraz częściej gości na łamach Konqiklub. Mam nadzieję, że nikomu nie przeszkadzają te informacje na blogu tematycznie związanym raczej z desktopowym wydaniem KDE SC. Nokia jest jednak bardzo mocno związana z tym tematem i w części artykułów o N900 będą także zawarte informacje o KDE i Qt.