niedziela, 16 stycznia 2011

Nowości w KDE SC 4.7 cz. 3 - Poprawione menu Pomoc

Premiera KDE SC 4.6 już na dniach. W tej chwili już nie ma co liczyć, że deweloperzy dodadzą jakąś miłą niespodziankę w kwestii nowości. Trwają już jednak prace nad następnym wydaniem i tu także zgłaszane są propozycje nowości i usprawnień.


Jedną z bardzo ciekawych propozycji przedstawił Alex Fiestas, który przedstawił pomysł stworzenia okna wyszukiwania w menu aplikacji pod pozycją pomoc. Okno miałoby działać podobnie do KRunnera i po wpisaniu fragmentu tekstu zasugerować inne pozycje w menu, które zawierają odpowiednie fragmenty tekstu. Oczywiście osoby ceniące sobie skracanie pracy przy pomocy skrótów klawiszowych powinni docenić taką funkcję. Wiele programów posiada już tak bardzo rozbudowany pasek menu, że czasami nawet przeszukiwanie przy pomocy myszy może zająć jakiś czas. Jeśli wiemy czego szukamy wystarczy, że wpiszemy fragment słowa, a wyszukiwarka sama zasugeruje odpowiednie pozycje.

Alex sugeruje także że taka funkcja może być także użyta w celach pomocniczych np. przeszukiwanie Podręcznika pomocy, czy wyszukiwania online. Mogłaby także wskazywać odpowiednie funkcje programu co byłoby niezastąpioną pomocą w nauce jego obsługi.


Oczywiście jak zawsze w przypadku tak wczesnych prac nad nowością nie trafiła ona jeszcze do planu wydań KDE SC 4.7 (tytuł artykułu jest więc raczej zwodniczy), autor będzie starał się jednak przepchnąć jej kandydaturę i zresztą już teraz otrzymała dużo pozytywnych opinii od komentujących osób. Ale jak wspomniałem: na daną chwilę jest to raczej propozycja (Proof of Concept). Zapraszam jednak do przejrzenia powyższego filmu i zobaczenia jak całość działa w praktyce.

Więcej informacji:
http://www.afiestas.org/