czwartek, 20 stycznia 2011

Quick Usb Formatter - proste formatowanie pamięci masowej USB

Ktoś kto twierdził, że w Linuksie można zrobić wszystko bez potrzeby zaglądania do konsoli, zapewne nigdy nie potrzebował sformatować pendrive lub innego dysku USB. Nie wiem dlaczego dla tak prostego zadania nie powstało żadne sensowne GUI, które ułatwiłoby tę operację początkującym użytkownikom.


Dla użytkowników KDE SC ratunek przyszedł ze strony społeczności Chakry. To właśnie dla tej dystrybucji powstało nowe narzędzie pozwalające na formatowanie urządzeń USB. Autorem projektu jest José Antonio Sánchez Reynaga (antoniojasr). Oczywiście dzięki udostępnieniu źródeł Quick Usb Formatter można zainstalować w każdej dystrybucji z KDE SC na pokładzie, więc i ja postanowiłem przetestować je w Kubuntu.

Niestety w tej chwili nie ma paczek tego programu, więc potrzebującym pozostaje instalacja ze źródeł. Nie jest to zresztą trudne zadanie i wielokrotnie już o nim pisałem. Dość powiedzieć, że taka kompilacja przebiega dość gładko i nie potrzebuje żadnych zależności. W Kubuntu napotkamy pewne trudności po instalacji programu. Niestety (przynajmniej w moim przypadku) instalacja nie utworzyła odpowiedniej akcji dla Device Notifiera co jest podstawowym warunkiem uruchomienia programu. Można to oczywiście łatwo naprawić kopiując plik quickusbformatter.desktop dostępny w paczce ze źródłami do katalogu: /usr/share/kde4/apps/solid/actions/. Program można też uruchomić wykonując polecenie w Konsoli lub w KRunnerze:
quickusbformatter
Po podłączeniu napędu USB Device Notifier poinformuje nas o możliwości formatowania nośnika w jednej z akcji dla danego urządzenia. Akcja otwiera nam okno programu, które jest bardzo podobne do tego jakie znamy z systemu Windows. Mamy tam możliwość wybrania naszego dysku z listy podłączonych napędów USB, wybór systemu plików (FAT32, NTFS, EXT 2,3,4) i opcję wpisania etykiety dla formatowanego dysku.

Jeśli chodzi o moją opinię na temat tego programu, to właśnie jest to czego najbardziej potrzeba użytkownikom Linuksa. Program jest prosty i zapewne nie zastąpi mkfs, ale tak naprawdę często do tak prostej operacji nie potrzeba wcale zaawansowanych poleceń. W przyszłości deweloperzy chcieliby także poprawić kilka funkcji programu min. integrację z Dolphinem, poprzez możliwość wybrania polecenia z menu kontekstowego.

Skoro jesteśmy już przy Chakrze to narzędzie znajduje się w repozytorium apps, więc w przypadku tej dystrybucji instalacja programu nie jest skomplikowana. Krążą pogłoski, że deweloperzy Chakry pracują także nad wersją Qt dla Nvidia Settings, więc jak widać bojkot GTK daje jednak motywację do lepszego dopracowywania KDE SC.

Więcej informacji:
http://kde-apps.org/