poniedziałek, 31 stycznia 2011

Yakuake, czyli konsola Quake w KDE SC

Konsoli ci u nas dostatek i pomimo, że te narzędzia traktowane są przez nowych użytkowników jak relikt poprzedniej epoki nadal są najbardziej wszechstronnymi narzędziami do zarządzania zasobami Linuksa i często potrafią zrobić o wiele więcej niż graficzny interfejs.


Deweloperzy nie zamierzają wcale zrezygnować w Linuksie z tekstowego trybu i próbują go uczynić łatwiejszym w obsłudze, a nawet uatrakcyjnić. Takim właśnie atrakcyjnym wyborem dla użytkowników może być Yakuake, czyli konsola wywoływana analogicznie jak ta z gry Quake, dzięki której gracz miał dostęp do bardziej zaawansowanych opcji np. kodów.

Muszę przyznać, że ten sposób bardzo mi się spodobał. Program nie ma jednak aż tylu możliwości jak Konsola KDE SC, jednak jego zaletą jest szybki dostęp do najczęściej wykonywanych zadań. Yakuake 2.9.8 jest pierwszym w pełni sprawnym portem tego programu dla środowiska KDE SC serii 4.x. Nowe wydanie zyskało także wsparcie dla animacji KWin dzięki czemu wyłanianie się terminala jest teraz bardzo płynne. Yakuake podobnie jak i Konsola doskonale obsługuje także profile i tematy graficzne.


U siebie zauważyłem jednak nieprzyjemny błąd. Yakuake pozostawia na panelu, jeśli oba elementy zostały umieszczone na tej samej krawędzi ekranu, artefakty, które przysłaniają panel dopóki nie zostanie on odświeżony jakąś akcją.

Program można zainstalować w Kubuntu 10.10, jeśli posiadamy środowisko graficzne KDE SC 4.6 za pomocą repozytorium:

sudo add-apt-repository ppa:msb/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install yakuake
Edit: Yakuake można aktywować klawiszem F12, niestety program musi być najpierw uruchomiony. Aby mieć cały czas dostęp do programu za pomocą tego skrótu należy dodać program do autostartu w Ustawienia systemowe - Uruchamianie i wyłączanie - Automatyczne uruchamianie- Dodaj program...

Więcej informacji:
http://opendesktop.org/