środa, 26 stycznia 2011

Zrób to sam - Maskotka Pardusa

Oprogramowaniu Open Source często musi samo zadbać o własny marketing. Programy linuksowe nie są produktami komercyjnymi, dlatego o ich reklamę zazwyczaj dbają tylko użytkownicy we własnym zakresie polecający je swoim znajomym jako lepszą alternatywę. Tak właśnie tworzy się społeczność. Czasem jednak nawet społeczność potrzebuje jakiegoś zorganizowania w celu samookreślenia własnych celów, a zwłaszcza celów ulubionej dystrybucji, która jest właśnie własną wizją kształtu Linuksa jaką widzi jej użytkownik.

Ostatnio taki przypadek zdarzył się na oficjalnym (tureckim) forum Pardusa. Użytkownicy stwierdzili, że ich dystrybucja nie ma swojej maskotki, która mogłaby promować dystrybucję. Co prawda symbolem Pardusa jest gepard, jednak tak naprawdę pozostaje on anonimowy w porównaniu na przykład z linuksowym Tuksem.


Dyskusja na forum pozwoliła na opracowanie maskotki, która jest "kocięcą" wersją geparda z loga Pardusa. Maskotkę zaprojektował jeden z użytkowników Pardusa Eray ŞAHBAZ najpierw jako projekt graficzny, a później przedstawiając jego wersję do własnego montażu w postaci wycinanki.


Projekt można pobrać ze strony: http://dl.dropbox.com/u/1836567/pardus/pardus-maskot.tar.gz. W środku paczki znajduje się także model 3D, który można wykorzystać do stworzenia własnej produkcji filmowej z maskotką w roli głównej. Można także wykorzystać specjalny plik dla programów CAD.

Obecnie użytkownicy Pardusa zastanawiają się nad imieniem dla tego kociaka, które ma być wyłonione w specjalnej ankiecie, spośród nadsyłanych propozycji.

Więcej informacji:
http://www.ozgurlukicin.com/forum/haberler/19875/?page=1