wtorek, 1 lutego 2011

Chakra Gtk Config - inne spojrzenie na GTK w KDE SC

Nawet największy fan KDE SC zawsze znajdzie miejsce na pulpicie dla aplikacji GTK-lubnych. Niestety pomimo zalet tych programów niesmak może budzić odmienny wygląd takich aplikacji od natywnego stylu KDE. Ostatnio jednak dostaliśmy wspaniałe narzędzie w postaci stylu Oxygen-GTK dzięki któremu na pulpicie otrzymamy jednolity wygląd wszystkich elementów. Użytkownik Linuksa nie byłby jednak sobą, gdyby nie miał do dyspozycji narzędzi pozwalających mu na własne ustawienia wyglądu.


Takie możliwości znajdziemy zawsze w Ustawieniach systemowych w module Wygląd GTK+. Prawie każda z dystrybucji udostępnia swój własny moduł KCM do tego typu zadań. Tu muszę przyznać, że wspomniany moduł w Kubuntu nie grzeszy mnogością ustawień w porównaniu z openSUSE, lub Chakrą. Mamy tylko możliwość wybrania motywu i czcionki dla aplikacji GTK+. Teraz jednak mamy okazje przetestować także ustawienia Chakry, gdyż zostały wystawione na http://kde-apps.org.


Oczywiście źródła ustawień były już dostępne wcześniej jednak deweloperzy Chakry dopiero teraz zdecydowali się uczynić swój moduł bardziej uniwersalny dla innych dystrybucji i następne wydanie ma być już pozbawione oznaczeń brandingowych Chakry.

Moduł umożliwia także wybór zestawu ikon dla programów GNOME/GTK+, posiada także możliwość instalacji motywu pulpitu i ikon z plików pobranych z www.gnome-look.org i art.gnome.org. Co prawda większość osób i tak woli jednolity wygląd aplikacji jednak ustawienia systemowe KDE umożliwiają także wybór stylu GTK+ więc jego wielbiciele będą teraz mogli łatwo zmienić "cukierkowy" wygląd Oxygena na Elementary. Deweloperzy zapowiadają także w przyszłych wydaniach wsparcie dla systemu GHNS dzięki czemu pobieranie i instalacja motywów stanie się jeszcze łatwiejsze.


Jak już wspomniałem moduł można pobrać z http://kde-apps.org. Niestety dostępny jest w tej chwili tylko w postaci źródeł, jednak kompilacja nie jest trudna i już wielokrotnie o tym pisałem. Możliwość zmiany wyglądu według Chakry pojawi się tuż obok dawnego modułu i system będzie stosował te ustawienia, które ostatnio zmienialiśmy.

Więcej informacji:
http://kde-apps.org/