poniedziałek, 21 lutego 2011

Czy Mozilla wyda Firefoksa-Qt?

Firefox to najpopularniejsza obecnie przeglądarka internetowa. Zbliżające się nowe wydanie przeglądarki ma sprawić, że znów odzyska ona swoich dawnych wielbicieli, którzy odeszli do szybszych Chrome i Opery. Jednak oprócz optymalizacji i zgodności z nowymi standardami także rozwijane są nowe trendy. Jedną z takich nowych linii rozwojowych jest wersja przeglądarki wykorzystująca elementy interfejsu zbudowane przy użyciu Qt.


Wbrew pozorom nie jest to jakiś eksperyment. Mozilla przygotowała wersję mobilną swojej przeglądarki właśnie na bazie Qt dla systemu MeeGo. Powstanie wersji desktopowej jest więc niejako efektem ubocznym, jednak należy zaznaczyć że w przeciwieństwie porzuconego kiedyś podobnego projektu, tym razem prace nad przeglądarką trwają prawie równocześnie z oficjalną wersją. I nie ma w tym nic dziwnego ponieważ wersja Qt dotyczy tylko zmian w interfejsie i użyciu widżetów Qt do wyświetlania przycisków, suwaków, ramek itp.


W tej chwili stan prac nad Firefoksem-Qt nie zachęca do eksperymentowania z przeglądarką. Program nie potrafi między innymi poprawnie wyświetlić okna dialogowego wyboru pliku do otwarcia, lub zapisu. Jest też dużo błędu w samym stylu, które uniemożliwiają korzystanie z programu. Jednak ciągłe poprawki wpływające do projektu pozwalają sądzić, ze wkrótce także KDE SC doczeka się natywnego wyświetlania interfejsu Firefoksa, który nie ma problemów z współpracą ze środowiskiem (np. global menu, powiadomienia itp). Ja ze swojej strony mam tylko nadzieję, że projekt nie zostanie porzucony.


Więcej informacji:

http://www.techworld.com.au/article/373568/mozilla_revives_qt_port_firefox_4/
http://kamikazow.wordpress.com/2011/01/16/quick-look-at-firefox-4-for-qt4/
http://blog.johnford.info/linux-qt-builds-of-firefox-now-being-generated-2/