środa, 23 lutego 2011

JAk wyłączyć Akonadi i Nepomuk

Akonadi i Nepomuk to dwie z wielu nowości jakie zawitały do KDE SC w ostatnich latach. Nie należy nie docenić zalet tych dwóch wynalazków, zwłaszcza, że wygoda z nimi związana jest niezaprzeczalna. Czasami jednak na przeszkodzie stoi wadliwe działanie tych narzędzi (np. zbyt duże zużycie zasobów) lub po prostu fakt, że komuś w ogóle do szczęścia są niepotrzebne. Na szczęście, jak dużo rzeczy w KDE SC, można je po prostu wyłączyć.


Nepomuk

W przypadku Nepomuka nie powinno to sprawić wielu problemów. Pulpit semantyczny jest takim swoistym dodatkiem do systemu, którego w gruncie rzeczy nie trzeba stosować jeśli ktoś nie chce korzystać z zaawansowanego przeszukiwania zasobów i ich indeksowania. Należy tylko pamiętać, że okroi to z pewnych dodatkowych funkcji niektóre programy, które tworzą na podstawie tych baz danych własne wyniki przeszukiwania.

Jeśli chcemy wyłączyć na stałe Nepomuka należy edytować plik:
kate ~/.kde/share/config/nepomukserverrc
i zmieniamy linię: Start Nepomuk=true na Start Nepomuk=false
Następnie edytujemy:
kate ~/.kde/share/config/kdedrc
...gdzie w miejsce:
[Module-nepomuksearchmodule]
autoload=true
Wstawiamy:
[Module-nepomuksearchmodule]
autoload=false
Jeśli nie ma to dopisujemy. I to właściwie wszystko. Nepomuk już nie będzie się uruchamiał po następnym starcie systemu.
 
Akonadi


W przypadku Akonadi nie będzie już tak prosto. Należy pamiętać że Akonadi jest integralną częścią wielu programów, więc po jego wyłączeniu przestana one w ogóle działać lub nie będą dostępne ich wszystkie funkcje. Nie należy więc wyłączać Akonadi jeśli korzystamy z programu Kontact lub jednego z programów z nim współpracujących (Kaddressbook, Kmail, Korganizer, Kalarm), lub po prostu zastąpić te programy w systemie innymi.

Aby wyłączyć Akonadi edytujemy plik:
kate ~/.config/akonadi/akonadiserverrc
Gdzie zmieniamy:
[QMYSQL]
StartServer=true
na:
[QMYSQL]
StartServer=false
Aby ponownie uruchomić Akonadi należy skorzystać z ikony dostępnej w menu w zakładce Narzędzia (Akonaditray). Lub za pomocą polecenia (Alt+F2):
akonadictl start
Wybór należy więc do was.

Na podstawie:
http://ubuntuku.org/