środa, 23 lutego 2011

Ksiażka o digiKam już do kupienia

DigiKam to bardzo wszechstronny i dość spory projekt, który daje użytkownikowi duże możliwości zarządzania kolekcją zdjęć. DigiKam to także bardzo duże możliwości edycji zdjęć i tu użytkownik może czuć się zagubiony w mrowiu dostępnych opcji. Osoby, które nie chcą się przebijać przed gąszcz dokumentacji programu aby znaleźć jakąś potrzebną funkcję mogą się jednak zainteresować bardzo ciekawą pozycją napisaną przez Dmitra Popova, który od dawna prezentuje jak wykorzystać ten program do bardziej zaawansowanej edycji zdjęć.


Książka pt. digiKam Tricks, to drugie wydanie dotychczas napisanych poradników autora. Jest to dość ciekawy tytuł ze względu na sposób w jaki jest rozpowszechniany. Autor co prawda zdecydował się na wystawienie książki na Amazon do zakupienia przez czytniki Kindle, oraz do bezpośredniego zakupu za pomocą systemu płatności PayPal. Lecz zaznacza, że książka jest pozbawiona zabezpieczeń typu DRM i możliwe jest jej odtworzenie w prawie każdym czytniku e-booków obsługujących formaty EPUB i MOBI. Książka jest wydana na licencji Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 i na jej prawach autor pozwala na dzielenie się nią i modyfikację treści. Ponadto autor zdecydował się przeznaczyć 50% udziału z dochodów ze sprzedaży na dofinansowanie projektu digiKam. I na koniec najciekawsze: każdy kto zakupi tę pozycję otrzyma jej przyszłe wydania całkowicie za darmo.


Autorowi zależy też na tym aby przesyłać uwagi co do treści i propozycje do przyszłego wydania. Zachęcam więc do zakupu. Cena ($8.88) nie jest według mnie wygórowana jak na pozycję tego typu (sam kupuję często poradniki dotyczące fotografii, więc się orientuję). Więcej informacji na temat zakupu znajdziecie w ogłoszeniu autora:

http://www.digikam.org/drupal/node/543