niedziela, 6 lutego 2011

Kubuntu Natty Alfa 2 wydane

Premiera Kubuntu 11.04 zbliża się wielkimi krokami, a już teraz deweloperzy uraczyli nas drugą Alfą tego wydania. Należy pamiętać, że cały czas mamy do czynienia z wersją rozwojową i pomimo dość stabilnej wersji środowiska na jakim opiera się te wydanie systemu błędy na pewno będą występować.Najważniejsza jednak jest lista zmian jakie niesie ze sobą nowe wydanie. Podstawową zmianą jest natywna obsługa najnowszej wersji środowiska KDE SC 4.6. Być może wiele osób uzna to za zbyt błahą nowość, jednak warto zaznaczyć, że Kubuntu 11.04 będzie jednym z pierwszych systemów posiadających te środowisko zaraz po instalacji i co ważniejsze w trybie LIVE-CD. Zresztą w przypadku dystrybucji opartych na KDE SC to właśnie najnowsza wersja środowiska jest podstawowym czynnikiem największych zmian. KDE SC 4.6 jakie jest już chyba każdy wie.


Drugą najważniejszą zmianą jest zastąpienie backendu Phonona XINE przez GStreamera. Deweloperzy argumentują tę decyzję lepszym wsparciem tego drugiego dla HTML5 w przeglądarkach. GStreamer podobno lepiej wykrywa brakujące kodeki i ułatwia ich instalację. Mojej opinii na ten temat nie muszę przedstawiać, jednak tu praktyka pokaże jak to wszystko będzie działać i czy GStreamer, pomimo wad, okaże się lepszy od przestarzałego XINE. Mi brakuje tylko equalizera w Amaroku, który był wyczekiwany przez długi czas, a teraz nie chce działać.


GTK Oxygen to nowy produkt ze stajni Nuno Pinheiro, który zastąpił w Kubuntu 11.04 QtCurve w kwestii ujednolicenia tematów GTK+ z natywnym dla KDE SC, czyli Oxygenem. Trzeba pamiętać, że nie jest to oficjalna część projektu KDE i to dystrybucja decyduje jakiego tematu użyje. Akurat w tym przypadku, ze względu na jego jakość, decyzja w każdym przypadku może być tylko jedna :)


Deweloperzy Kubuntu postanowili także zadbać o rozrywkę użytkownika i do wersji Live-CD zawitała jedna pozycja z zestawu kdegames - KPatience. Wbrew pozorom nie jest to tak błaha zmiana. W przypadku Wersji Live-CD taki "odstresowywacz" powinien być dostępny w standardzie. Wcześniej Kubuntu ze względu na ograniczone miejsce na płycie nie mogło sobie pozwolić na takie przyjemności. Gra będzie dostępna także po instalacji systemu.

Oficjalnym pakietem biurowym został, podobnie jak w Ubuntu, Libre Office 3.3. KOffice będzie jednak dostępny w repozytorium Ubuntu. Z systemu chyba już na stałe wyleciał Konqueror (oczywiście tylko z domyślnej instalacji). System działa z jądrem 2.6.38-rc2, X.org Server 1.10 i Mesa 7.10. Oczywiście to prawdopodobnie nie wszystkie zmiany jakie znajdziemy także w wydaniu finalnym, po prostu na tym etapie prac nad nową wersję dopiero tyle udało się dopracować dostatecznie.

Na zakończenie dodam jeszcze, że nie warto stawiać wersji testowych dopóki nie zamierzamy zostać ich testerami i pomóc deweloperom przesyłając informacje o znalezionych błędach lub samemu wnosić poprawki i usprawnienia. Obrazy płyt Kubuntu 11.04 Natty Alfa2 dostępne są pod adresem:

http://cdimage.ubuntu.com/kubuntu/releases/natty/alpha-2/

Więcej informacji o wydaniu:
https://wiki.kubuntu.org/NattyNarwhal/Alpha2/Kubuntu

PS. News ukazuje się z małym opóźnieniem. Niestety musiałem trochę czasu pobyć z dala od cywilizacji (internetu).