wtorek, 8 lutego 2011

Mageia - nowy świat magii KDE SC

Świat użytkowników KDE SC z niecierpliwością oczekuje połowy lutego, kiedy ma mieć premierę pierwsze wydanie testowe Mageii. Muszę przyznać, że deweloperom dość młodego produktu udało się wzbudzić zainteresowanie nawet użytkowników innych dystrybucji. Wszystko za sprawą kontrowersji towarzyszących rozłamowi w Madrivie i utworzeniu przez odchodzących od niej deweloperów projektu opartego wyłącznie dla pracy społeczności (czyt. nie sponsorowanego).


Scheda po Mandrivie jest wielka. Deweloperzy Mageii muszą się liczyć z tym, że użytkownicy będą patrzyć im na ręce w nadziei, że ich dystrybucja odrodzi magię Mandrivy. Zresztą deweloperzy pierwowzoru wcale nie próżnują i po małym zastoju udało im się już przedstawić podgląd tego co zobaczymy w pierwszej Alfie systemu, która ukaże się prawie jednocześnie z pierwszym wydaniem rozwojowym Mageii. Obie dystrybucje sugerują zresztą, że pójdą odmiennymi drogami i przedstawią własne pomysły. Mandriva już część swoich pokazała, nowości Mageii przewijają się już na różnych forach jednak nie jest jeszcze znany ich ostateczny kształt. Wynika jednak z tego, że użytkownicy obu systemów będą mogli nawzajem korzystać z różnych źródeł, które są blisko ze sobą spokrewnione, a więc ta mała Targowica wyszła tylko na dobre światu RPM. Póki co Mageia oficjalnie zaprezentowała tylko nowe logo, z którym system będzie kojarzony.


Logo jest zresztą wynikiem pracy społeczności i zaprezentowania swoich pomysłów przez jednego z użytkowników. Widać więc, że Mageia poważnie traktuje wkład społeczności. Niedawno natrafiłem zresztą na ciekawe mockupy prezentujące jak mogłoby wyglądać wydanie Alfa. Nie lubię mockupów! Tym razem robię jednak wyjątek. Nie jest to oficjalna wersja wyglądu Mageii, ale według mnie, gdyby deweloperzy się nimi zainteresowali to Mageia byłaby w czołówce dystrybucji z najlepiej wyglądającym KDE SC. Mockupy zostały zaczerpnięte ze strony ext4.wordpress.com, gdzie znajdziecie ich więcej. Prezentują one ekrany startowe i instalator.


Ja ze swojej strony życzę obu dystrybucjom, aby ich cicha wojna przyniosła jak najwięcej dobrego użytkownikom.