środa, 2 lutego 2011

Mandriva 2011 Technology Preview

Mandriva to dystrybucja, która nie goni za nowościami i choć aktualizacje systemu do nowej wersji trafiają się rzadko, to zawsze deweloperzy starają się utrzymać system w stanie względnej świeżości. Kiedyś Mandriva była jedną z najpopularniejszych dystrybucji, choć jako jedna z nielicznych nie dała się pochłonąć szałowi aktualizacji środowiska KDE SC do wczesnych wersji "czwórki". Jej pozycją zachwiała także sytuacja finansowa i zmiana właściciela, która pociągnęła za sobą odejście niektórych deweloperów do projektu Mageia. Teraz Mandriva chce odzyskać swoją pozycję już w barwach KDE SC 4.6.


KDE SC jest dość specyficznym środowiskiem, ponieważ każde jego następne wydanie zdaje się być bardziej stabilne od poprzednika. Aktualizacja jego jest więc w tych warunkach koniecznością. Jest to także dość nieporęczne dla dystrybucji chcących utrzymać trwałość systemu poprzez aktualizację tylko kluczowych jego elementów np. poprawek bezpieczeństwa, co ma oszczędzić użytkownikowi niespodzianek związanych z aktualizacją prawie całego systemu. Mandriva zmuszona do przesunięcia premiery najnowszej wersji swojego systemu wydała niedawno jego Technology Preview, będący przedsmakiem tego nad czym będą pracować deweloperzy w kolejnych wersjach rozwojowych.


Podano także plan wydawniczy systemu, który wyznacza jego premierę na 13 czerwca 2011r. Wcześniejsze wersje testowe ukażą się w dniach:
- Mandriva 2011 Alfa: 14 luty 2011
- Mandriva 2011 Alfa 2: 28 luty 2011
- Mandriva 2011 Beta 1: 14 marca 2011
- Mandriva 2011 Beta 2: 11 kwietnia 2011
- Mandriva 2011 RC: 9 maja 2011
Technology Preview wprowadza nową wersję pakietów RPM 5 oraz zaimplementowano systemd. Będą to główne nowości wydania . Ponadto w systemie znajdziemy jądro 2.6.37, X.Org Server 1.9 i środowisko graficzne KDE SC 4.6.0. Pojawiło się także wsparcie dla NetworkManagera. Wśród programów pojawiła się testowa wersja przeglądarki Firefox 4 Beta 10 i odtwarzacz Clementine 0.6.


Deweloperzy planują także stworzenie obrazu ISO, który będzie zawierał kilka wersji Mandrivi jednocześnie, a tylko od decyzji użytkownika będzie zależało do której wersji ja zaktualizuje. Będzie także istniało możliwość koegzystowania obok siebie wersji LIVE i Install na jednym dysku oraz dodany skrypt umożliwiający uruchomienie z pamięci flash.


Osoby, które chciałyby już teraz przetestować nową wersję dystrybucji mogą już teraz pobrać jej ISO DVD:

Mandriva_2011_TP_i586.iso (MD5) (torrent)
Mandriva_2011_TP_x86_64.iso (MD5) (torrent)

Należy jednak pamiętać, że system znajduje się jeszcze we wczesnym stadium produkcji, więc należy liczyć się z jego niestabilnością. Nie jest to także ostateczny kształt przewidziany dla wydania finalnego i wiele jego elementów ulegnie jeszcze zmianie (np. wygląd stylu).

Więcej informacji:
http://blog.mandriva.com/en/2011/01/31/mandriva-2011-technology-preview/