piątek, 25 lutego 2011

Nowości w Kubuntu 11.04

Następne wydanie rozwojowe Kubuntu 11.04, czyli Alfa 3 już 3 marca, a już powoli zaczynają się wyłaniać nowości, które będą jego podstawą. Niedawno pisałem o zastąpieniu backendu Xine przez bardziej rozwojowy według deweloperów GStreamer. Trwają także prace nad zmiana domyślnego silnika renderowania grafiki na pulpicie na Qt Raster. Kilka dni temu jeden z głównych deweloperów Kubuntu, Jonathan Riddell, przedstawił kilka nowości, które jeszcze lepiej wzbogacą nowe wydanie Kubuntu.

Dystrybucje Z KDE SC zawsze narzekały na brak natywnego sposobu synchronizacji plików z serwerem. Pewnym udogodnieniem był KFilebox, który zastępował natywnego klienta Dropboksa w KDE SC. Podstawową wadą takiego rozwiązania był fakt, że Dropbox jest narzędziem o zamkniętej strukturze i nie za bardzo pasuje do w pełni otwartego KDE. Także prace nad natywnym klientem Ubuntuone dla KDE stanęły pod wielkim znakiem zapytania (podobno w dużej mierze z winy Canonical). Z tego powodu deweloperzy Kubuntu zdecydowali się postawić na nowe rozwiązanie powstałe w strukturach KDE, które ma zaoferować wszystkie możliwości z przechowywaniem i synchronizacją plików w chmurze. Mowa oczywiście o ownCloud.

Jak wspomniałem ownCloud jest rozwiązaniem otwarto-źródłowym. Program można zainstalować zarówno na własnym serwerze jak i skorzystać z podobnych rozwiązań serwerowych firm obcych. Oczywiście ta druga opcja wiąże się z kosztami, ale podejrzewam, że w przeliczeniu na większe powierzchnie nie ma większej różnicy pomiędzy Dropboksem, a nią. Deweloperzy Kubuntu postanowili wraz z przyszłym wydaniem przenieść ownCloud do repozytorium. Riddell udostępnił też możliwość skorzystania z jego własnego konta dzierżawionego na innym serwerze z czego nie omieszkałem skorzystać (niestety okres prób już się zakończył). Według mnie ownCloud oferuje miej więcej to samo co Ubuntuone dla Kubuntu. OwnCloud oferuje jednak jeszcze możliwość podglądu plików graficznych i multimedialnych (choć ta opcja jeszcze nie działa poprawnie), co sugeruje, że w przyszłości możemy doczekać się całkiem ciekawego rozwiązania. Powyższe odnosi się oczywiście do wersji w przeglądarce internetowej.


Drugą ciekawą pozycją na liście nowości ma być poprawiona obsługa dzielenia plików via Samba. Dotychczas skomplikowana i nie zawsze skuteczna edycja plików konfiguracyjnych zostanie zastąpiona nowym narzędziem graficznym wyciągniętym z zasobów GIT KDE. Jednocześnie trwają prace nad implementacją Samby w system-config-printer-kde.


Na koniec mały ale nie mniej ważny dodatek do Ustawień Systemowych, czyli Language Selector. Ułatwi on instalację w systemie nowych języków bez potrzeby korzystania z uprawnień Roota.

Premiera nowego wydania Kubuntu zbliża się wielkimi krokami. Pojawiające się informacje o zaawansowanym pracach nad nowościami pozwalają sądzić, że i tym razem otrzymamy dość pokaźną liczbę poprawek dla dystrybucji.

Więcej informacji:
http://www.kdedevelopers.org/node/4391