czwartek, 24 lutego 2011

Projekt CoMaK, czyli Pardus nie tylko z KDE SC

Pardus od jakiegoś czasu budzi coraz większe zainteresowanie wielu użytkowników KDE SC. Dość sceptyczne podejście do wersji testowych programów sprawiło, że Pardus zdobywa uznanie w sektorze, gdzie KDE jest bojkotowane, czyli w sercach wielbicieli stabilności. Osobiście uważam, że stabilność w Linuksie to mit, jednak Pardus stara się jednak utrzymywać w dystrybucji te pakiety, które jednak zostały lepiej przetestowane i co najważniejsze dłużej. Jak na dystrybucję, której przeznaczeniem są głównie tureckie uczelnie jest to raczej podstawowy wymóg.


Pardus to jednak dystrybucja, która potrafi zaskoczyć użytkowników także własnymi pomysłami, czego najlepszym przykładem jest Kaptan i YALI. Pardus to także nie tylko KDE SC. W repozytorium tej dystrybucji znajduje się także środowiska LXDE i Enlightenment, chociaż ich instalacja jest i tak niezbyt komfortowa, ponieważ zmuszeni jesteśmy korzystać w nich z narzędzi KDE Pardusa. Jednak, wychodząc na przeciw wielbicielom innych środowisk, deweloperzy Pardusa ogłaszają rozpoczęcie prac nad projektem CoMaK.

Projekt został zainicjowany przez wielbicieli Pardusa i Uniwersytet Chicagowski. Ma on na celu utworzenie obrazów dystrybucji z innymi środowiskami min. LXDE, Enlightenment, Gnome, LXDE oraz Fluxbox. Narzędzia, które do tej pory były napisane specjalnie dla KDE SC, będą teraz przepisane w czystym Qt, co ma im zapewnić lepszą kompatybilność w innych środowiskach. Pierwsze środowisko, które ma zostać objęte tym planem to LXDE.

Więcej informacji:
http://translate.google.com.tr/pardus-coklu-masaustu-kurulumu-comak.html