wtorek, 22 lutego 2011

Temat Chakry Neda w innych dystrybucjach

Często można usłyszeć opinie, że w większości dystrybucji niewiele się zmienia oprócz wyglądu. Wielokrotnie udowadniałem, że każde wydanie dystrybucji może jednak przynieść dość sporą liczbę zmian, może mniej widocznych i zbyt technicznych aby zawracać nimi głowę przeciętnemu użytkownikowi ale zawsze jest o wiele więcej powodów niż tylko zmiana domyślnej tapety.


Zmiana wyglądu jest wbrew pozorom bardzo ważna. Nowa tapeta w systemie zazwyczaj nie angażuje zbyt dużej liczby programistów pracujących nad innymi elementami systemu, powiedziałbym nawet, że w ogóle ich nie angażuje. Elementy wyglądu są robione zazwyczaj albo przez zespoły grafików (np. Canonical Design), lub przez szeregowych członków społeczności, którzy akurat uważają, że choć w ten sposób mogą jakoś wspomóc swoją pracą ulubioną dystrybucję.

Wygląd to bardzo ważny element dystrybucji ponieważ zaznacza jego markę i wyróżnia spośród innych tego typu tworów. Często więc tematów graficznych różnych dystrybucji nie znajdziemy na openDesktop.org (niekiedy takie tematy są dodawane ale bez znaków brandingowych dystrybucji). Są one jednak dostępne w repozytoriach dystrybucji i ich dodanie do innej dystrybucji nie sprawia wielkiego kłopotu. Tak jest na przykład z tematem Plasmy Neda, który charakteryzuje najnowsze wydanie Chakry. Dziś właśnie pokaże jak "zainstalować" ten styl na innych dystrybucjach co pokaże jak zmniejszyć różnice pomiędzy nimi, rozszerzyć możliwości konfiguracji wyglądu i przekonać się, że z pozoru trudna instalacja tematów Plasmy wcale nie jest taka trudna.


Podobnie jak w przypadku ikon także tematy Plasmy wystarczy tylko rozpakować do odpowiedniego katalogu. W KDE SC tym katalogiem jest zazwyczaj ~/.kde/share/apps/desktoptheme/. Jest to katalog użytkownika, co oznacza że wklejone tam tematy będą widziane tylko przez niego i niedostępne dla innych. Teraz czas ściągnąć sam temat Plasmy Chakry z jej repozytorium, które znajdziemy pod adresem:

http://chakra-project.org/repo/desktop/i686/kde-plasma-themes-neda-1.0-1-any.pkg.tar.xz

Po rozpakowaniu ukaże się nam katalog zawierający następne ułożone w ścieżce do miejsca gdzie mamy skopiować folder docelowy czyli Neda, który przenosimy do ~/.kde/share/apps/desktoptheme/. Motyw znajdziemy do wyboru w Ustawieniach systemowych - Wygląd Przestrzeni Roboczej - Motyw Pulpitu. Według mnie Neda to jednak to najładniejszy ciemny motyw Plasmy. Jego wadą jest brak dodatkowego przycisku zapewniającego podgląd w plasmoidzie Widok katalogu.


Osoby chcące jeszcze bardziej upodobnić swoją dystrybucję do Chakry mogą jeszcze pobrać ze wspomnianego repozytorium tapety Neda i Ashoc, oraz inne elementy wyglądu systemu, których zmiana może jednak nie być aż taka prosta ale jednak możliwa. Mam nadzieję, że powyższy przykład pokazuje, że zmiana wyglądu w dystrybucji nie jest aż tak wielką sprawą, żeby ją nagłaśniać, a dystrybutorzy sami się starają, żeby nie komplikować użytkownikom dostępu do własnych elementów wyglądu systemu także dla innych dystrybucji.