poniedziałek, 7 lutego 2011

Unity 2D w Kubuntu

Tych, którzy z niepokojem spojrzeli na tytuł posta pragnę uspokoić: taka apokalipsa nas jeszcze nie czeka w najbliższej przyszłości. Dlaczego by jednak samemu nie spróbować. Temat ten podchwyciłem po przeczytaniu recenzji Kubuntu 11.04 A2 na OMG!Ubuntu! i zastanowiłem się dlaczego by nie. Przecież i jedno i drugie to Qt.Unity jest tylko nakładka na właściwe środowisko, czyli GNOME. Podobnie jest z Plasmą, która posiada kilka wersji interfejsu, pomiędzy którymi można swobodnie się przełączać, dzięki czemu istnieje możliwość posiadania równocześnie dwóch pulpitów (netbook i desktop) i przełączania pomiędzy nimi bez potrzeby wylogowywania. Powłoka Plasmy składa się z kilku elementów (panel, plasmoidy) i mieszając je można stworzyć własną indywidualną przestrzeń pulpitową. Unity 2D to Qt więc teoretycznie także mogłoby wejść w skład Plasmy jako jedna z powłok, a nawet można by wykorzystać jej elementy w już istniejącej powłoce.

Jak zainstalować Unity 2D w Kubuntu - tak samo jak w Ubuntu. Dla Kubuntu 10.10 trzeba jednak dodać jedno repozytorium:

sudo add-apt-repository ppa:unity-2d-team/unity-2d-daily
sudo apt-get update
sudo apt-get install unity-qt-default-settings

W Kubuntu 11.04 wystarczy ostatnie z tych poleceń. Niestety musimy się liczyć z wieloma zależnościami jakie zostaną zainstalowane wraz z Unity i na pewno nie będą one już Qt. W skład Unity 2D wchodzą cztery elementy, które po instalacji należy uruchomić wpisując ich nazwę (Alt+F2):

unity-2d-launcher
unity-2d-panel
unity-2d-places
unity-2d-spread

My zajmijmy się na razie dwoma pierwszymi. Launcher to słynny boczny dock Unity. Jak na tak wczesną wersję rozwojową działa dobrze. Choć zdarzają mu się krasze i inne niestworzone historie można go spokojnie przetestować. Według mnie spełnia on swoje zadanie choć to samo można było uzyskać przenosząc panel Plasmy na bok ekranu i delikatnie go modyfikując. Wadą Launchera jest brak możliwości konfiguracji co w przypadku docka jest obecnie standardem.


Drugi z elementów to panel. Szczerze mówiąc panel w Unity przeszedł poważny regres od czasu jak można go było używać we właściwym GNOME. Zastanawiam się czy celem deweloperów Unity nie jest przypadkiem całkowite uniemożliwienie jego konfiguracji przez użytkownika skoro nie można nawet wyświetlić na nim daty (w GNOME Shell podobno też ale tu ta funkcja ostatecznie ma się znaleźć). Dwa elementy panela są jednak inne. Pierwszy to Menu-bar. Działa on świetnie także z aplikacjami KDE SC, choć podobno ma problemy z Firefoksem (analogicznie jak wersja dla KDE). W Unity 2D Menu-bar pokazuje się dopiero po najechaniu na panel co jest bardzo estetyczne.

Drugi element znajduje się pod ikonką z logiem Ubuntu. Jest to wyszukiwarka aplikacji podobna do Znajdź i uruchom Plasmy. Niestety nie można z niej korzystać w Kubuntu, gdyż jest to element zbyt głęboko związany z Ubuntu i GNOME, a zwłaszcza domyślnym zestawem aplikacji. To samo dotyczy miejsc i domyślnych programów, których ze względu na brak możliwości konfiguracji nie można zmienić.


Podsumowując działa to jak na wersję rozwojową dobrze, czyli mało stabilnie ale można podejrzeć do czego służy. Sam mam teraz mieszane uczucia co do samego Unity, którego możliwości konfiguracyjne są dość okrojone w stosunku do tego co było w standardowym GNOME. Według mnie czeka nas mała armia klonów na pulpitach Ubuntu, ale to już nie mój cyrk. Wracając do Unity 2D to według mnie można by je łatwo przenieść na grunt Kubuntu jeśli posiadałoby ono te minimum opcji konfiguracyjnych, które pozwoliłyby móc mu wykryć gdzie się znajduje i jakie są tu domyślne programy. Myślę, że nawet kilka z włączonych elementów tej powłoki dałoby pulpitom KDE SC jeszcze większe możliwości konfiguracji.

PS. Nad Unity 2D pracuje W Canonical Aurélien Gâteau osoba bardzo dobrze znana w Kubuntu i KDE jako deweloper przeglądarki Gwenview i wielu innych projektów.