czwartek, 17 marca 2011

Dolphin nie wyświetla katalogu domowego *Bug 267843

Jak mawiał Forest Gump - Zdarza się! Tym razem użytkownicy aktualizujący środowisko graficzne do wersji 4.6.1 zostali zaskoczeni dość uciążliwym błędem powodującym brak wyświetlania katalogu domowego w Dolphinie po jego uruchomieniu. Błąd został oznaczony numerem 267843 i póki co nie został naprawiony.

Nie jest to jednak wadą wszystkich aktualizacji KDE SC 4.6.1 jednak jego występowanie było już nagłaśniane w internecie kilka razy co oznacza, że dla wielu osób może to być problem. Błąd występuje także w przypadku otwarcia katalogu domowego przez widgety Plasmy (QuickAccess). Na szczęście już teraz można posłużyć się metodą, która naprawia ten błąd. Zaznaczam, że nie przetestowałem czy ona działa bo u mnie powyższe problemy nie występują, proszę więc o "raporty" w komentarzach.

Aby naprawić powyższy błąd należy wejść w Ustawienia Dolphina i wybrać Konfiguracja: Dolphin. W nowym oknie wyszukujemy okienko w którym wpisany jest adres do naszego katalogu domowego i usuwamy z niego naszą nazwę użytkownika. Przykładowo zamiast file:///home/konqiklub powinno być - file:///home/. Po dokonanych zmianach naciskamy OK. I to właściwie cała sztuczka. W tej chwili nie jest jasne z jakiego powodu ten dziwny błąd występuje, a jego "naprawa" wydaje się dosyć dziwna, będziemy musieli więc poczekać do przyszłej aktualizacji aż się wszystko wyjaśni. Przynajmniej taką mam nadzieję.

Więcej informacji:
https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=267843

PS. Nawiasem mówiąc, jak pokazuje powyższy przykład, raporty o błędach to też cenne źródło rozwiązań problemów.