piątek, 25 marca 2011

KFacebook, czyli Facebook w KDE PIM

Facebook, Facebook, Facebook wszędzie :) Co by jednak nie mówić o tym portalu, można go nienawidzić ale nie można przejść obok niego obojętnie. Nie mogą tego tematu unikać także deweloperzy systemów i jak widać zwłaszcza po rynku mobilnym - smartfon bez "Facebook suport" jest dziś niewiele warty. A co na to KDE?


KDE do tej pory stosowało standardowe procedury współpracy z Facebookiem. Mogliśmy go oczywiście przejrzeć w jednej z przeglądarek, dostaliśmy świetny plasmoid umożliwiający podgląd Tablicy na bieżąco i możliwość importy kontaktów z Facebook Chat w Kopete. Można chcieć więcej? Okazuje się, że można bo deweloperzy postanowili dać pulpitowi KDE pełne wsparcie dla czynności wykonywanych w ramach Facebooka poprzez Menedżer Informacji Osobistych - Kontact. W skrócie oznacza to, że większość czynności wykonywanych w ramach tego portalu będzie można obserwować bez otwierania przeglądarki.

Fot. Thomas Mcguire

Na początek warto wspomnieć o współdzieleniu kontaktów z pulpitem za pomocą KAddressBook, która dzięki współpracy z Akonadi pozwoli na korzystanie z kontaktów facebookowych wraz z innymi znajomymi dostępnymi w ramach różnych protokołów. Następnym krokiem ma być możliwość współdzielenia zdarzeń zapisanych na Facebooku także w KOrganizerze. Automatycznie KOrganizer będzie także informował o urodzinach znajomych, a wszystkie te informacje będą dostępne także poprzez widget kalendarza Plasmy.

Fot. Thomas Mcguire

To co przedstawiłem powyżej to tylko niektóre z już realizowanych zadań kooperacji KDE z Facebookiem. Deweloperzy mają jeszcze kilka pomysłów, które jeszcze bardziej zintegrują obie platformy. Planowane jest stworzenie możliwości przeglądania kanału wiadomości Facebooka w Kontakcie i być może za pomocą specjalnego plasmoidu, współdzielenie notatek z KJots, wsparcie dla tworzenia i edycji zdarzeń i współpraca z KMail. Niektóre z tych rzeczy już teraz napotykają poważne przeszkody (np. wsparcie dla dodawania obrazów w notatkach Facebooka, którego nie ma w KJots) ale według mnie motywuje to deweloperów do rozwoju tych narzędzi.

Pozostaje wiec zadać pytanie, kiedy będziemy mogli cieszyć się tymi ficzerami? W tej chwili nie ma wydanej nawet oficjalnej pierwszej wersji deweloperskiej (premiera na dniach), autorzy zapowiadają jednak realizację jeszcze przed wydaniem KDE SC 4.7 co sugeruje jednocześnie, że także nowa wersja KDE PIM ukaże się jeszcze przed nowym wydaniem środowiska.

Więcej informacji:
http://thomasmcguire.wordpress.com/
http://rullzer.com/blog/